خطیب‌زاده: فایل صوتی منسوب به ظریف درباره هواپیمای اوکراینی خلاف واقع است

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه حکومت  گزارش شبکه سی‌بی‌سی درباره فایل صوتی منسوب به محمد جواد ظریف مبنی بر احتمال شلیک “عمدی” به هواپیمای اوکراینی را “بی اعتبار خواند.

خطیب‌زاده در ادامه تاکید کرد که «ادعای وجود چنین نواری خلاف واقع است.»

شبکه سی‌بی‌سی کانادا، در گزارشی اعلام کرد که دولت و نهادهای اطلاعاتی این کشور در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن شخصی که گفته می‌شود محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، است از احتمال “عمدی بودن” هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، صحبت می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است که در این فایل صوتی شخصی که گفته می‌شود ظریف است خاطرنشان می‌کند که برای توضیح دلیل سرنگونی این هواپیما “هزاران احتمال” وجود دارد، از جمله اینکه دو یا سه نفر “نفوذی” این حمله را عمدا انجام داده باشند که این گزینه “اصلا نامحتمل نیست.”

در این فایل شخصی که گفته شده، محمدجواد ظریف است می‌گوید مقامات عالی‌رتبه دولتی و نظامی جمهوری اسلامی “هرگز” حقیقت را در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی افشا نخواهند کرد زیرا با این کار “برخی درها به سوی سیستم دفاعی کشور باز می‌شود” که به صلاح کشور نیست.

وی در ادامه گفته است  که شلیک عمدی به این هواپیما توسط  دو یا سه  فرد «نفوذی» در سپاه پاسداران «اصلا نامحتمل نیست.»

گفته شده است که این فایل صوتی در ماه‌های بعد از سرنگونی هواپیمای اوکراینی ضبط شده و شبکه سی‌بی‌سی با هدف حفظ امنیت افراد جزییات این فایل و هویت دیگر اشخاصی که در آن صحبت می‌کنند را منتشر نکرده است.

رالف گودیل، مشاور نخست‌وزیر کانادا در پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی، نیز با تایید اینکه دولت کانادا از این فایل صوتی خبر دارد، گفت در ماه نوامبر نسخه‌ای از آن در اختیار تیم تحقیق و تفحص کانادا قرار گرفته است.

گودیل در ادامه تاکید کرده است : این فایل حاوی اطلاعات حساسی است و اظهارنظر عمومی در مورد آن می‌تواند جان برخی را به خطر بیاندازد.

همچنین آندری شوچنکو، سفیر اوکراین در کانادا نیز به سی‌بی‌سی گفت این اولین بار است که اوکراین از وجود چنین فایلی با خبر می‌شود و افزود که اوکراین می‌خواهد که با دقت این اطلاعات را بررسی کند.

شوچنکو افزود: «ما مشخصا به گفت‌وگوهایی که با ایران داریم اعتماد لازم را نداریم. فکر می‌کنم ایران تا آنجا که ممکن است اطلاعات کمی ارائه می‌کند».

سفیر اوکراین با اشاره به اینکه کانادا و اوکراین برای تبادل اطلاعات درباره سرنگونی این هواپیما هنوز یک مکانیسم مشخص ندارند، گفت: وجود این فایل نشان می‌دهد که دو کشور به یک “مجرای قانونی مناسب” برای ارتباط با هم نیاز دارند.

هواپیمای اوکراینی بهمن سال گذشته هدف موشک های سپاه پاسداران  قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن بر اثر اصابت این موشک‌ها کشته شدند.