خوان گوایدو خواستار اتحاد مردم در برابر رژیم مادارو شد

اما وزیر دفاع ونزوئلا گفته است که در شرایط موجود از مادورو به عنوان رئیس جمهور قانونی حمایت می کند

در ونزوئلا خوان گوایدو رئیس پارلمان آن کشور که خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا می داند خواستار انسجام عمل طرفداران شده است .

در این میان صدها شبه‌نظامی جنگ آزموده روس که برای حفاظت از رئیس جمهوری نیکلاس مادورو وارد کاراکاس شدند. اودر شامگاه دیشب در یک گردهمایی در کاراکاس پایتخت ونزوئلا شرکت کرد و گفت رژیم می‌خواهد بذر تردید در دلها به کارد و میان ما شکاف ایجاد کند.

اما ما اکنون قوی‌تر از گذشته هستیم . گوایدو ضمن تاکید بر اینکه ونزوئلا بیدار شده گفت : هیچکدام از ما تسلیم نخواهیم شد . او همچنین از ارتشیان خواست به مخالفان بپیوندند .

اما وزیر دفاع ونزوئلا گفته است که در شرایط موجود از مادورو به عنوان رئیس جمهور قانونی حمایت می کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از خوان مادورو گزارش داده از شمار  قابل توجهی از کارمندان شرکت های امنیتی خصوصی از روسیه برای حفاظت مادورو به کاراکاس رفتند در حالی که برخی منابع از ۴۰۰ محافظه روس سخن گفتند.

منابع دیگری مدعی شدند که چندین گروه کوچک از جنگ آزموده های روس در کاراکاس پایتخت ونزوئلا به سر می‌برد دولت آلمان به طور رسمی از گوایدو رئیس جمهوری جدید به عنوان رئیس دولت گذار حمایت کرد .

سخنگوی دولت آلمان در جمع خبرنگاران گفت : خوان گوایدو را به عنوان رئیس دولت گذار به رسمیت می شناسد اگر هر چه زودتر انتخابات آزاد و منصفانه در ونزوئلا برگزارنشود وی گفت دولت آلمان دیگر مادارا را به عنوان رئیس جمهور قانونی این کشور به رسمیت نمی شناسد .

زیرا شبه انتخاباتی که در ماه می گذشته برگزار شد با کمترین موازین دموکراسی هم همخوانی نداشت به همین دلیل در این شرایط بحرانی مجلس ملی که نماینده واقعی مردم  است نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل نیزبه پیشنهاد مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا امروز شنبه به مسئله ونزوئلا رسیدگی خواهد کرد. از جانب دونالد ترامپ نیز یک نماینده به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا برگزیده شده است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام آمادگی کرده است که مبلغ ۲۵ میلیون دلار کمک مردمی برای دارو و مواد غذایی در اختیار مردم ونزوئلا قرار دهد.

مایک پمپئو در توییتری نیز با قرار دادن عکس هایی از علی خامنه‌ای رهبر مستبد جمهوری اسلامی و نیکلاس مادورو رهبر ونزوئلا  نوشته است دیکتاتورهای متفاوت با نتایج مشابه در کشورهایشان یعنی فقر و تنگدستی و ورشکستگی وپایمال کردن حقوق مردم و با زور حکومت کردند و منابع سرشار مملکت را به جیب رانت خواران و مسئولان فاسد ریختند.