رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رییس جمهور موقت معرفی کرد

پرزیدنت ترامپ در پیامی گفته است امروز من به طور رسمی خوان گوایدو رئیس پارلمان را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسند

خوان  گوایدو , رئیس پارلمان ونزوئلا در حالی که هزاران معترض به خیابان‌ها آمده و خواستار کناره‌گیری نیکلاس مادورو شدند در یک سخنرانی خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد.

آمریکا نخستین کشوری بود که ریاست جمهوری او را به رسمیت شناخت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به محض این اعلام رهبر اپوزیسیون ونزوئلا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا او را به طور رسمی به عنوان رئیس جمهوری موقت به رسمیت شناخت .

آمریکا اعلام کرده است از توان دیپلماتیک و اقتصادی خود حداکثر بهره را می گیرد تا دموکراسی را به ونزوئلا بازگرداند.

پرزیدنت ترامپ در پیامی گفته است که “شهروندان ونزوئلا برای مدتی طولانی زیر دست رژیم نامشروع مادورو ستم دیدند و امروز من به طور رسمی خوان گوایدورئیس پارلمان را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسنم.”

کانادا- برزیل و پاراگوئه نیز ریاست جمهوری وی  را به رسمیت شناختند.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا از ریاست جمهوری خوان گوایدو حمایت کرد و گفت مردم آمریکا پشت مردم ونزوئلا خواهند ایستاد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت آمریکا دیگررژیم مادورو را به رسمیت نمی شناسد ولی روابط دیپلماتیک با ونزوئلا ادامه خواهد یافت در حالیکه آمریکا رئیس جمهور موقت را به رسمیت می شناسند.

در حالی که مادورو از دیپلمات‌های آمریکایی خواسته است که ونزوئلا را ترک کنند مایک پمپئو به آنها دستور دادند که در کاراکاس بمانند و به کار خود ادامه دهند.

ماداروکه چند سال معاون هوگو چاوز بود با مرگ او به مقام ریاست جمهوری رسید و وعده داد که سیاست‌های چاوز را دنبال کند.

مخالفان دولت ونزوئلا سیاست‌های اقتصادی گروه‌های چپگرا در نزدیک به دو دهه اخیر را عامل بحران اقتصادی می‌دانند و در مقابل، دولت این کشور از آمریکا و عوامل داخلی آن به عنوان دلیل مشکلات یاد می‌کند.

ونزوئلا با بحران‌های جدی اقتصادی روبروست. نرخ تورم، افسار گسیخته شده و با اینکه این کشور منابع نفتی بسیار دارد، فقر و گرسنگی فراگیر شده است.