خوان گوایدو همزمان با اعلام بازگشتش به ونزوئلا از مردم خواست دست به تظاهرات بزنند

خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا که در حال حاضر در کلمبیا به سر می‌برد اعلام کرده که قصد دارد به زودی به کشورش بازگردد و خواهان تظاهرات گسترده مردم ونزوئلا علیه نیکلاس مادورو رئیس جمهوری که مشروعیت اش را از دست داده شده است.

روز گذشته در توئیتی نوشت از همه مردم ونزوئلا می خواهم فردا ساعت ۱۱ در سراسر کشور تجمع کنند.

آقای گوایدو که خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا می خواند خواهان استعفای نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا شده است.

بیش از ۵۰ کشور ریاست جمهوری آقای گوایدو را به رسمیت شناختند.

مشخص نیست که آقای گوایدو  که اکنون در کلمبیا به سر می‌برد چگونه و چه زمانی به کشور باز خواهد گشت و آقای مادورو و دادگاه عالی پس از آنکه آقای گوایدو خود را رئیس جمهوری دولت موقت خواند وی را  ممنوع السفر کرده است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته است هر تهدید و اقدامی که امنیت آقای گوایدو را هنگام بازگشت به ونزوئلا به خطر بیاندازد با واکنش سخت و قابل ملاحظه آمریکا روبرو خواهد شد.

در مقابل حمایت‌های آمریکا از آقای گوایدو روسیه گفته است از هیچ اقدامی برای جلوگیری از مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا فروگذار نخواهد کرد.

روز گذشته سخنگوی پارلمان روسیه گفت که کشورش از بابت تحقیقاتی که بهانه به دست آمریکا برای دخالت در ونزوئلا می دهد بسیار نگران است پیشتر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به همتای آمریکایی خود گفته بود که روسیه آماده مذاکره با آمریکا در مورد بحران ونزوئلا است.

خوان گوایدو انتخابات  دور دوم ریاست‌جمهوری نیکلاس مادورو را غیرقانونی خوانده و خود را رئیس جمهوری موقت این کشور می داند که موظف است زمام امور را تا هنگام برگزاری انتخابات و تشکیل دولت جدید در دست بگیرد.

ونزوئلا در دو سال اخیر با بحران شدید اقتصادی روبرو بوده و تورم لجام گسیخته در این کشور به کمبود غذا و اقلام ضروری انجامیده است به طوری که بنابر اعلام سازمان ملل متحد فقط در سه سال گذشته حدود ۳ میلیون نفر از مردم ونزوئلا به کشورهای همسایه پناه بردند.