خواهش از نوع التماس؛عباس عراقچی: بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها برای ما خوب است ولی التماس نمی‌کنیم

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه حکومت  ایران، با استقبال از سخنان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره “دیپلماسی حداکثری”، گفت که برای ما بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها اتفاق خوبی است اما این طور نیست که برای آن التماس کنیم.

او همچنین گفت که  اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند به توافق بازگردند باید به اجرای تعهداتشان بازگردند و ما نیز بعد از آن اقدام مشابه خواهیم کرد. اگر این اتفاق نیفتد کسی برای آنها فرش قرمز پهن نخواهد کرد.

معاون وزارت خارجه حکومت  ایران همچنین از “اسرائیل و کشورهای عرب” و نیروهایی در آمریکا به عنوان مخالفان برجام و “نیروهای تاریکی” نام برد و گفت که اگر آمریکایی‌ها آماده تغییر مسیرشان باشند ما استقبال خواهیم کرد و این چیزی است که در طول هفته‌های آتی ممکن است اتفاق بیفتد اما ممکن هم هست که نیروهای تاریکی مانع رخ دادن این اتفاق شوند.

عراقچی در ادامه افزود:  جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده اجرای برجام، در مصاحبه خود «از جایگزینی دیپلماسی حداکثری به جای فشار حداکثری سخن گفت و دیپلماسی حداکثری قطعا امری است که مورد استقبال ما واقع خواهد شد».

او تاکید کرد:  «دیپلماسی حداکثری وقتی موفق خواهد بود که منجر به اعاده کامل برجامی شود که نه چیزی از آن کم شده باشد و نه چیزی به آن اضافه شود»، افزود که «آمریکا باید به برجام بازگردد و تعهداتش را انجام دهد و جمهوری اسلامی نیز آمادگی دارد این کار را انجام دهد».

او در حالی این سخنان را مطرح می سازد که طی هفته‌های اخیر هم تهران و هم واشنگتن تاکید کرده‌اند که نخست طرف مقابل باید به تعهدات برجام بازگردد.

پیشتر نیز  محمدجواد ظریف، گفته بود  که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌تواند به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام “کلاه خود را به سر بگذارد” و به نوعی برنامه‌ریزی اقدامات مورد نیاز آمریکا و اقداماتی را که ایران باید انجام دهد را پیش ببرد.

علی خامنه ای  پیشتر گفته بود که نباید برای بازگشت آمریکا به برجام تلاش کرد بلکه هدف باید یافتن راهی برای  دور زدن تحریم ها باشد