خودبزرگ بینی سران رژیم، ایران را به فاجعه تازه ای می کشاند. تفسیر سیاسی هفته، نوشته منشه امیر

وزیر دفاع (راست) نخست وزیر (وسط) و رئیس کل ستاد (چپ) رویدادهای درگیری نظامی با سرویه را دنبال می کنند

تفسیر سیاسی هفته
نوشتۀ منشه امیـر

دانلود فایل صوتی

یک روز مانده به سالگرد تسلط بر ایران و به گروگان گرفتن این ملت، و در همان هنگامی که قصد دارند مزدبگیران خود را به خیابان بیاورند تا شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر دهند، و ادعا کنند که چه دستاوردهای شگفتی داشته اند که دنیا در برابر آن انگشت حیرت بر لب گرفته است، به فرستادن پهپاد نظامی سپاه پاسداران به حریم هوایی اسرائیل دست زدند و حوادث خطرناکی به وجود اوردند، بی آن که بی تردید حساب کرده باشند که این تجاوزکاری به چه بهایی برای آنان تمام خواهد شد.

این ماجرا یک بار دیگر ثابت کرد که فرماندهان سپاه پاسداران، ممکن است قرآن خوان خوبی باشند، نماز را خوب بدانند و از قواعد دین، خیلی آگاه باشند. ولی بی تردید آگاهی های آنان در علوم نظامی و جنگ امروزی بسیار ناچیز است و توان آن را ندارند که واقعیات امروزی صحنه جنگ را درک کنند و تدابیر لازم را برای رویارویی با هر واقعه احتمالی در جبهه آماده ساخته باشند.

رجزخوانی ها و یاوه سرائی های فرماندهان سپاه پاسداران و رهبران سیاسی حکومت در چنان حدی است که ایران را دانسته یا نادانسته به سوی پرتگاه جنگی دیگری می کشاند که از جنگ هشت ساله با عراق، دردناک تر و ویرانگرتر خواهد بود.

فرماندهان سپاه پاسداران ایران ادعا می کنند که پس از تسلط یافتن بر مخالفان بشار اسد در سوریه و استقرار دائم در خاک آن کشور، می توانند جبهه جنگ را به مرز اسرائیل بکشانند.

فرستادن پهپاد جنگی به حریم هوایی اسرائیل در ناحیه گولان، نمونه ای از همین حضور نظامی رژیم و فتنه گری و عملیات تحریک آمیز علیه اسرائیل است – که هنوز سران حکومت ایران درک نمی کنند که ممکن است چه بهای سنگینی از آنان و از عملیات تحریک آمیزشان بستاند.

سپاهی حسین سلامی، در مقام جانشین فرمانده سپاه پاسداران، در یک مصاحبه تلویزیونی، درباره قدرت های نظامی رژیم به هذیان گویی دچار شده و در خیال خام خود می بیند که چگونه رژیم ایران می تواند با قدرت نظامی موهوم خود ارتش های اسرائیل و ایالات متحده را با یک فوت کردن نابود سازد. او ادعا می کند که رژیم ایران موشک هایی ساخته که از نظر کاربرد و پیشرفت تکنولوژی، حتی از موشک های ساخت روسیه و آمریکا نیز پیشرفته تر است.

آیا این رجزخوانی ها ، از زبان کسی که عنوان رسمی او “جانشین فرمانده سپاه پاسداران” است و ظاهرا باید نابغه اطلاعات نظامی باشد، به هذیان شباهت ندارد؟

خودشان خیال می کنند که در صنعت موشک سازی بزرگترین قدرت عالم شده اند. می آیند و تکنولوژی عقب مانده برخی کشورهای دوست را می خرند و تغییراتی در آن می دهند و چیز تازه ای می سازند که تصور می کنند نقطه زن است، ولی هنوز در شرائط واقعی جنگی مورد آزمون قرار نگرفته است.

یک نشانی به آن نشانی که سال گذشته، هنگامی که برای انتقام گیری از داعش، پس از حمله مسلحانه ای که به قبر خمینی و به یک ساختمان دولتی در تهران شد، هفت فروند موشک به اصطلاح نقطه زن، به سوی محل استقرار نیروهای داعش در استان دیرالزور در سوریه شلیک کردند.

از این هفت موشک باصطلاح نقطه زن، سه موشک اصلا راه گم کرد و در خاک عراق ساقط شد، سه موشک دیگر در فاصله دوری از هدف سقوط کرد و تنها یک موشک بود که در فاصله چند کیلومتری از هدف منفجر شد.

علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ادعا می کند که قدرت دریایی سپاه در خلیج فارس برتر از قدرت نظامی آمریکا در آن ناحیه است.

سپاه در آب های خلیج چه دارد که علی فدوی این کونه به نیروهای خود می نازد؟

چند زیردریای مدل قدیمی ساخت روسیه، چند رزمناوی که از دوران شاه فقید باقی مانده و هزاران قایق تندرو که به راکت و دستگاه پرتاب آر پی جی مجهز است.

آمریکا در خلیج فارس چه دارد؟

رزمناوهای پیشرفته، انواع کشتی های امدادی و بالاتر از همه یک ناو هواپیمابر که همانند یک پایگاه مجهز هوایی سیار عمل می کند و حامل انواع هوپیماهای جنگی و دستگاه های موشک انداز و جنگ افزارهای دیگر است.

علی فدوی که بی تردید دانش زیادی در امور دریایی ندارد، و شاید هم از توان واقعی نظامی آمریکا در حوزه خلیج فارس ناآگاه است، ادعا می کند که رژیم ایران با شلیک یک موشک می تواند ناو غول پیکر هواپیمابر آمریکا را از کار بیاندازد و انبارهای اسلحه آن را به آتش و انفجار بکشاند و همه ناوگان دریایی آمریکا در یک لحظه نابود شود.

به همین سادگی!

او ادعا می کند که نیروی دریایی سپاه پاسداران با این شیوۀ بسیار ساده و ظاهرا نبوغ آمیز، می تواند در ظرف کمتر از یک دقیقه، پایگاه هوایی سیار ایالات متحده در خلیج فارس را نابود کند.

او نمی داند، و یا می داند و غافل می شود که هر ناو هواپیمابر به انواع امکانات مجهز است و رزمناوها و کشتی های متعددی آن را همراهی می کنند و همه خطرات را اندیشیده اند و همه راهکارها را در اختیار دارند و بر خلاف گفته علی فدوی، نمی توان با شلیک یک موشک و یا اصابت یک راکت به بدنه ناو، آن را به آهن پاره مبدل ساخت.

اگر واقعا چنین بود، هیچ کشوری و در راس آن ها آمریکا، نمی آمد چنین وسیله ای را با هزینه میلیاردها دلار بسازد.

علاوه بر این، ایالات متحده در خلیج فارس انواع رزمناوها را نیز آماده عملیات دارد و در خاورمیانه هفت پایگاه نظامی و حضور دفاعی بسیار گسترده ای دارد.

شاید این داستان خوبی برای کتاب های کودکان باشد. ولی از یک فرمانده نیروی دریایی بعید است که چنین بگوید و چنین تصور کند.

وای بر ارتشی یا سپاهی که فرماندهانش این گونه می اندیشند.

علی فدوی در سخنرانی در همایشی که اساتید بسیجی درمشهد در آن حضور داشتند، ادعا کرده می گوید: هیچ کس در سپاه قبول ندارد که قدرت دریایی ایالات متحده در خلیج فارس، از حکومت ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران بیشتر باشد.

یک چنین برابر دانستن دو قدرت دریایی، می تواند فاجعه بار باشد و جان ملت ایران را به خطر اندازد.

یک مثال دیگر: محسن رضایی که در دوران درگیری های نظامی ایران و عراق مدتی فرمانده سپاه پاسداران بود، در مهرماه سال گذشته در یک سخنرانی گفت: «با تحربیاتی که در جنگ با عراق به دست آوردیم، می توانیم ۲۰۰ سال آینده را اداره کنیم» و افزود: «جنگ و انقلاب به ما درس و تجربه ای داد که به اندازه ۲۰۰ سال تجربه اندوخته ایم».

این گونه سخنان فردی که ظاهرا فرمانده پرقدرت ترین نیروی نظامی رژیم در اوائل برپایی حکومت بوده، نشان یک ناآگاهی راهبردی بسیار خطرناک و تکان دهنده است.

او به تجربیات دوران جنگ با عراق اشاره می کند و می گوید با این تجربیات، رژیم ایران می تواند دویست سال دیگر هم بجنگد و پیروز شود.

رضایی نمی داند که ساخت جنگ افزارها و پیشرفت های تکنولوژی چنان به سرعت رخ می دهد، که جنگ فردا ممکن است با جنگ امروز شباهتی نداشته باشد، حالا برسد به جنگی که ۳۸ سال پیش بین دو کشور خاورمیانه ای رخ داد که مسلما ارتش آمریکا هزار برابر از ارتش عراق قوی تر و مجهزتر بوده و هست.

من کارشناس جنگی نیستم، و امور را از دیدگاه یک تحلیگر سیاسی بررسی می کنم. ولی برای هشدار دادن در چنین اموری، نیاز به تجربه نظامی نیست، هر دانش آموخته دبیرستان نیز می تواند آن را درک کند.

ولی شاید فرماندهان زیاده پرداز سپاه پاسداران ایران، چنین استعدادی را ندارند.

آیا لازم است به بی استعدادی و بی کفایتی آن ها در امور دیگر کشوری و لشگری نیز اشاره کنیم؟

آیا لازم است بگوییم که حتی از نظر لوجیستیک نتوانستند به مردم زلزله زده کرمانشاه فورا کمک های اولیه را برسانند؟

لازم است از فاجعه اقتصادی ایران سخن بگوئیم؟

آن ها می گویند که عراق و سوریه به عنوان عمق استراتژیک رژیم ایران محسوب می شوند و حسین سلامی با لافزنی می گویند که آن دو کشور در اختیار حکومت ایران است و حیاط خلوت آن محسوب می شود.

شاگرد کلاس اول مدرسه نظامی هم می داند که نه عراق در جیب حکومت ایران است و نه اسرائیل و آمریکا و حتی روسیه به رژیم ایران امکان خواهند داد که در سوریه بماند.

این را بنیامین نتانیاهو در سفر به مسکو، با صراحت به پوتین گوشزد کرده و یادآور شده است که اسرائیل برای دفاع از منافع ملی و امنیتی خود هر اقدام لازم را به عمل خواهد آورد.

سران حکومت ایران و سپاه پاسداران گفته اند که جنگ را باید به خاک دشمن کشاند و تصور می کنند که اکنون در سوریه و در مرز اسرائیل جا خوش کرده اند.

ولی در این محاسبه نیز، آنان سخت اشتباه می کنند.

اورشلیم – شنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۶ ، دهم فوریه ۲۰۱۸

16 دیدگاه‌

 1. با سلام و تشکر از صدای گرم شما،مهربان امیر.
  بله من زمانی که با آقای ج بسیجی در جایی با هم بودیم یک بازی کامپیوتری امپایر توتال وار بردم،ولی نبرد،روی میز ماند و نمی دانم،چه کسی برد؟
  به هر حال سردار سلامی تقصیری ندارد،اگر حتی شبه سازهای کال آف دیوتی را برده بود شاید چنین نمی گفت،ولی سر جمع که نگاه می کنیم آدم کودن هم در لباس سرلشکری یک نعمت است برای اینکه شاید زمانی در جنگ واقعی درجه دارانی چون نظامی شائول موفاز را ببینیم و به این نکته فکر کنیم:بچه ی اصفهان هم داریم ولی قدرش را نمی دانیم.به هر حال بگذار تا بخندند عرعر در بیابان(ربع الخالی) کز سنگ ناله خیزد روز وداع خرها.حالا معصوم نبوده یک عرعری هم کرده.والا!

 2. یکم ایرانی ها چیزی برای از دست دادن ندارند. دوم ممکن است که توان موشکی برای حمله به اسرائیل از خاک خود را در اختیار نداشته باشند اما قدر مسلم توان موشکی برای حملات وحشتناک و پر کمیت از لبنان و سوریه به خاک اسرائیل را دارند. در خلیج فارس هم با داشتن ساحل وسیع و پراکندگی سیستم های موشکی و متنوع توان ضربه زدن به ناوهای هواپیمابر که انبوهی از ادوات و هواپیماهای جنگی در یک سطح کوچک و متراکم و اسیب پذیر را دارند. و اما مهمترین مسئله در مورد سپاه پاسدارن بی توجه بودن این نیرو به عواقب یک جنگ دیگر و نابودی کشور در پی جنگ با قدرتهایی چون امریکا و اسرائیل میباشد
  ضمن اینکه ۳ گردان موشکی حزب الله لبنان مجهز به موشکهایی با بار شیمیایی میباشند. که در صورت درگیر شدن سپاه در جنگی تمام عیار هیچ ابایی از حمله به شهرکهای اسراییل ندارند.

  • از موش-ک های بومی ایران که سخن نگفتن بهتر است.بگذارید کمی هم به ریش و پشمهای امیران نظامی به اصطلاح ایرانی بخندیم که ماشالا ماشالا پشت سر هم وعده نابودی کشورهای دگر را میدهند؟اخر با کدام سلاح؟ با کدوم ارتش؟ چه تانکی، چه توپی؟ چه نفرات و سربازان مجهزی؟ نکند که میخواهیم که با جتf5 به مصاف f35 نیروی مقتدر هوایی اسراییل برویم؟ از این گذشته، درد ایران با اسراییل سر چی است؟ کدام هیزم تری را به ما فروختند؟به ما چه که نخود هر اشی میشیم؟

 3. باتوجه به لافزنی های قبلی و تکذیب های شدید و غلاظ فعلی بنظر میرسد،آیت اللاه پوتین بدجور حال آغا و فرماندهان چهار پاداران را گرفته است.

 4. با سلام
  من کاری ندارم این وسط کی مقصر شما یا ایران زیاد واسم مهم نیست کی اول شروع کرده شما با آموزش ساواک باعث این شد که کینه شمارو به دل بگیرند و اوایل انقلاب موضع بگیرند ضد شما یاا لان که ما از سوریه و حزب الله حمایت میکنیم پس اگر واقعا دنبال حل مشکل بصورت اساسی هستید چرا یه بار هم که شده روی خوش نشون نمی دید بجای استفاده از لابی گری در آمریکا و وادار کردن آمریکا برعلیه ما چرا از در دوستی وارد نمیشود مخفیانه بدون دوز کلک تا ما هم این تند رو هارو به صورت تدریجی کنار برنیم به شرطی که اول برادری تو نشون بدید که ما هم بصورت عملی بفهمیم بدون اینکه این کشور های منطقه بفهمند

 5. شمع اسرائیل خدای نا دیده پشتیبان ملت یهود است پشتیبان رزمنگان صهیونیزم ما از چیز باک نداریم ما را بعد از ۲۰۰۰ سال به سرزمین موعود باز گرداند ما رضایم به ررضای خدا نا دیده اوست پشتیبان ما نه لاف زنانی که گفته اند اسرائیل از صفحه روزگار باید محو شود . و خواهیم دید این دشمناناسرائیل چگون محو می شوند جاودان اسرائیل

 6. شاه ایران خودش رفت ولی حکومت اسلامی ایران فکر می کند که شاه توسط حکومت اسلامی ایران از ایران رفت پس بنابراین اسرائیل هم توسط حکومت اسلامی خواهد رفت. حکومت اسلامی ایران یا خودش خواهد رفت و یا اسرائیل را به مبارزه می طلبد تا زمان رفتنش را به تأخیر بیاندازد.

 7. حکومت اسلامی ایران یا جهنم را روی زمین خواهد ساخت البته در نیمه راه است و یا همه را به قعر جهنم روانه خواهد ساخت. یا صدور انقلاب اسلامی ایران ابدی و یا فقط جهنم ابدی

 8. یه چیزی تو قرآن توی سوره اسراییل خونده که اسراییل اگه ظلم کنه نابود میشه.حالا دفاع از خودم ظلم نیست.بعدش هم همین الانم قدس آزاده.توی عراقم برا کربلا باید ویزای عراقو گرفت.برا اورشلیمم خوب برین ویزای اسراییلو بگیرین دیوانه ها.این مشکل ادیان باید حوزوی حل بشه آخوندای یهودی مسیحی و مسلمان باید حل کنند.اگر هم میدونید انجیلو و توراتو به وسیله قرآن اصلاح سند کنید به همون انجیل و تورات هم بمونید ولی کمک هم باشید نه اینکه همو بکشید و ققتلو غارت کنید دیگه دوران جنگ ادیان گذشته دوران نظام های تشریعی به سبک شدیدا سنتی مثل داعشم گذشته برا زنا میشه حدود جرم تعیین کرد ولی به صورت جریمه نقدی یا زندان نه سنگ سار.میشه ۱۰۰ ضربه شلاق تو قرانو به ۱۰۰ روز زندان تغییر داد.خدا هم خودش احکام قدیمی را منسوخ کرده و خدا درستکاره.حالا دینم زور نیست برین مثل سنت قابیل همو بکشین و قارت کنین و تجاوز کنین ولی هرکس شروع کننده بود اون قابیله

 9. خود این آخوندا هم میدونند از نظر همون اسلامم یه حدودی حداقل در حد فلسطین فعلی به یهودیا ارث میرسه فقط نمیدونند بعد از این همه سال دعوا چطوری اسراییلو به رسمیت بشناسند به یک تندرو گفتم خوب این یه تیکه زمینو بدین به یهودیا به خدا قسم گفت بابا دادیم بهشون خوب این کارا چیه تو سوریه میکنن سوریه را مثل کت حضرت ابل فضل انداختن.خوب آخه من چی بگم دیگه

 10. حکومت اسلامی ایران انقلاب مردمی ایران را دزدید مثل این است که می خواست داعش را نابود کند ولی اسرائیل را هم می خواهد نابود کند.

 11. جمهوری اسلامی ایران دو تا ولی فقیه دارد یکی علی خامنه ای در ایران و یکی دیگر ابراهیم رئیسی در لبنان و شاید ولی فقیه سومی بزودی به قدس شریف هجرت بکند احمدی نژاد که آخوند نیست پس صادق لاریجانی هم ولی فقیه سومی است و هم رئیس قوه قضائیه قبله اول مسلمانان جهان است

 12. ببین یا باید با یهودیان روبه اورشلیم نماز بخونیم و مکه را ولش کنیم یا اینکه این مسخره بازی ها و هی قبله قبله کردنو جمعش کنیم.آقای محترم الان قبله ما مکه هست ما آخه با قبله منسوخ شده چی کار داریم یه صلاحی بوده که منسوخ شده تو کارا خدا نمیشه زیادم فوضولی کرد.هم خرو هم خرما نمیشه.این وعده رسیدن فلسطین به اسراییل دیگه تو قرآنم هست و تا وقتی پیمونه ظلمشون پر نشه تا ابد هستن.یهودیها از نظر من قتل عامی نکردن.اینی که مسلمونا دارن ملیون ملیون از هم میکشن این فاجعه هست.تقصیر یهودیام نمیشه گذاشت برا اینکه ما داریم با اراده خودمون همو میکشیم.یهودیان خدای دنیا نیستن که هر چی بشه بگیم مقصر یهودیان.پس یهودیا خدان.پس ما خودمون هم یهودی پرستیم

 13. آقای امیر تردیدی ندارم که رژیم اسلامی ایران رژیمی ضد ایرانی و جنایتکار است و امیدوارم که هرچه زودتر سرنگون شود. اما در این نیز شکی ندارم که دولت اسرائیل هم نژاد پرست و کودک کش است. آقای نتانیاهوی شما هم یک جنایتکار هوچی است که باید مثل رژیم ایران به جهنم برود.

  • سیامک، تردید نداری که رژیم اسراییل کودک کش است؟ یا اخبار رفیق روسیه در سوریه را نمیدانی، یا کشتن بیش از ۱۲۰۰۰۰ کودک و زن و مرد بدبخت سوری را بدست نامرد مسلمونی که اخوندهای دجال مسلمون ایرانی او را پشتبانی میکنند بی خبری .. اونوقت اسراییل بچه کش در میاد؟ جون به جونتون کنند هنوز مغرض ،نفهم و یاوه گو هستید.

 14. دورود بر اسراییل و اقای مناشه امیر بزرگوار.* رژیم جنایتکار ایران* چون علم ندارد واز روی جهل سخن می گویند براستی فقط لاف می زنند (( اسراییل عزیز مطمئن باشد ایران هیچ غلطی نمی تواند بکند )) چون اگر اسراییل یک موشک به ایران بزند (( آخوندها از ترس سپاه را منهدم می کنند و از ترس از دست دادن قدرت وثروت دست به هر کاری برای ماندن وصلح گی زنند)) آخوند جماعت نشان داد اهل جنگ نیست اگر بود در دوران عراق ایران ان همه جوان انقلابی با انگیزه داشت ، که البته همه انها شهید شدند وترسوهای سپاه ماندند وبا ان همه انگیزه وجوانان مبارز والبته خمینی محبوب ان جوانها (( باز هم در اواخر جنگ ایران در حال باخت صلح را به اجبار قبول کرد)) _ ایران وروسیه و سوریه و حزب الله با هم نتوانستند داعش را شکست دهند که چند جوان اموزش ندیده بودند چه برسد (( کشوری به قدرت اسراییل وامریکا و ناتو)) .عاقل را یک اشارت بس است ، چه کنبم که ایران عاقل نیست .پیروزی اسراییل خواسته ما ایرانیان اریایی است انشا الله .امین

Comments are closed.