خوزستان حال خوشی ندارد؛ محدودیت‌های کرونایی تمدید شود

قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان

قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان، عصر امروز شنبه، در ارتباط ویدئوکنفرانسی با ستاد ملی کرونا در ایران با اشاره به اینکه استان خوزستان از نظر کرونا حال و روز خوشی ندارد، گفت: «در حال حاضر از ۲۸ شهرستان ۲۰ مورد قرمز، دو مورد نارنجی و ۶ مورد نیز در وضعیت زرد قرار دارند».

او افزود: «از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون تعداد ۴۲۸ هزار مبتلا و هفت هزار و ۴۰۰ فوتی در خوزستان گزارش شد؛ همچنین بستری‌های دو هفته قبل در استان تعداد ۲۲ هزار و بستری‌های هفته گذشته ۲۵ هزار نفر بوده است».

سلیمانی دشتکی گفت: «دورهمی خانوادگی به میزان ۵۳ – ۵۴ درصد یکی از عوامل انتقال ویروس در استان خوزستان است؛ همچنین دفاتر خدمات قضائی و دفاتر پیشخوان، بانک‌ها و اماکن عمومی حدود ۲۰ درصد، مسافرت‌های درون‌شهری و برون‌شهری حدود ۲۰ درصد، شرکت در مراسم عقد و ازدواج و ترحیم حدود هفت درصد گزارش شده است».

معملا مسئولان رژیم ایران، به تمام دلایل از راه رسیدن موج‌های پی در پی و سنگین کرونا در ایران اشاره می‌کنند به جز کوتاهی و جنایت رژیم در عدم واکسیناسیون به موقع و مناسب که می توانست حتی در صورت رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشت از سوی شماری از مردم، تا حد چشمگیری آمار ابتلا و مرگ و میر را پایین آورد.

استاندار خوزستان در ادامه، با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد تعطیلی غذاخوری‌ها و کافه‌ها (فعالیت فقط به صورت بیرون بر)، اماکن گردشگری، مهمان‌پذیرها، تالارهای پذیرایی هتل‌ها و باغ ویلاها باید حداقل به مدت یک هفته دیگر تمدید شود، گفت: «پیشنهاد می‌شود خودروهایی که بیش از سه بار ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها را رعایت نکردند و اعمال قانون شدند، حداقل به مدت دو هفته توقیف شود».

سلیمانی دشتکی با اشاره به سه پیشنهاد عمده تداوم ممنوعیت سفرهای بین استانی با خودروهای شخصی (تا یک هفته بعد از تاریخ پنجم شهریور)، افزایش نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تمام ادارات، اماکن و سازمان‌ها و افزایش سرعت در واکسیناسیون عمومی گفت: «پرداخت مطالبات پرسنل بهداشت و کمک‌های بلاعوض به دانشگاه‌های علوم پزشکی، صدور مجوز استخدامی ۵۳۰ پزشک عمومی شاغل ساعتی در مراکز اورژانس بیمارستانی و تبدیل وضعیت حدود یک هزار پرستار شرکتی از جمله تقاضاهای ستاد کرونای استان است».

او در پایان افزود: «تقاضا داریم که واکسن بیشتری برای خوزستان ارسال کنند چون هفته گذشته واکسن نداشتیم و اخیرا هم ۳۰ هزار دُز واکسن ارسال شد که تنها نیاز یک روز استان است».