خیانت حکومت ایران به پرستاران ایرانی


پرستاران رشت با کمترین امکانات پزشکی و دستمزد، به درمان مردم مبتلا به کرونا پرداختند، اما دولت حسن روحانی به وعده هایی که به آنان برای جذب و استخدام داده بود عمل نکرد. بیش از ۵۰۰ تن از پرستاران گیلانی در شکایت از وزارت بهداشت اعلام کردند که “با ارائه مستنداتی از اقدام غیرقانونی وزارت بهداشت در انعقاد قراردادهای ۸۹ روزه” به دیوان عدالت اداری شکایت کنند.

طاهره زاهد ‌صفت، مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در این باره گفت: «در پی کمبود شدید نیروی پرستار در بیمارستان و مراکز درمانی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان اقدام به فراخوان جذب نیروی ۸۹ روزه کرد، اما از گروه پرستاری، داوطلبی جهت شرکت در فراخوان مراجعه نکرد».

این فعال صنفی با اشاره به فراخوان جذب شرکتی افزود: «در پی این فراخوان، ۲۴۱ نفر کادر پرستاری مستعفی از مراکز خصوصی یا غیرشاغل در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه مشغول به کار شدند و علاوه بر آن ۲۹۵ نفر از پرستاران نیز به صورت تمدید طرح نیروی انسانی پرستاری، مساعدت لازم را با این دانشگاه داشتند».

وی گفت: «بنابراین نه تنها طبق ماده ۷ پرستاران در شرایط فعلی قرارداد کاری کتبی امضا نکرده‌اند، بلکه به هیچ عنوان به عنوان نیروی ۸۹ روزه به کارگیری نشده‌اند و ادارات کار و حل اختلاف بر این اساس باید طرف پرستاران را بگیرند».

محمد حسین‌پور، فعال صنفی پرستاری و پرستار شاغل در گیلان، نیز گفته است که از سوی وزارت بهداشت نامه‌ای درباره جذب و به کارگیری ۹۶ نفر کادر پرستار شرکت‌کننده در فراخوان به دست پرستاران رسیده که در آن “تاکید و خواسته شده تا اقدامات لازم جهت عقد قرارداد با نام‌بردگان به صورت شرکتی و شروع کار صورت پذیرد”.

وی افزود: «در این قرارداد هیچ مزایایی برای پرستاران در زمینه جذب و خدمات پس از کار در نظر گرفته نشده است».

پرستاران داوطلب مازندران نیز که با قرارداد ۸۵ روزه استخدام شده بودند و قرارداد را امضا کرده بودند، اخیرا طی نامه‌ای از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، برای تسویه حساب و اخذ رسید کتبی، فرا خوانده شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشگی گیلان گفته بود که شماری از این پرستاران قراردادی، در بین مبتلایان و جان باختگان کادر درمانی استان گیلان بودند.