دادستانی کل اوکراین:مجازات متهمان سرنگونی هواپیما حداکثر سه سال حبس خواهد بود

دادستانی کل اوکراین با انتشار بیانیه ای نوشته است که هیئت اوکراینی که برای دور دوم گفت‌و‌گوهای دو کشور درباره سرنگونی پرونده هواپیمای اکراینی سرنگون شده  توسط موشک های سپاه پاسداران به ایران سفر کرده، بر ضرورت اجرای عدالت در مورد متهمان این پرونده تاکید کرده است.

دادستانی کل اوکراین گفته است :  بر اساس اتهاماتی که به بازداشت‌شدگان در پروندهٔ سرنگونی هواپیمای اوکراینی در ایران تفهیم شده، حداکثر مجازات آنها «سه سال زندان» خواهد بود.

در این بیانیه آمده است که تهران تعهد کرده ظرف یک هفته اطلاعات کامل این افراد را در اختیار کی‌یف بگذارد و تا پایان ماه جاری میلادی، تبلت متعلق به یکی از خدمهٔ هواپیمای اوکراینی را که هیئت تحقیقاتی ایران در نخستین روزهای پس از سانحه پیدا کرده بود نیز به اوکراین تحویل دهد.

شایان گفتن است که کارگروه قضایی اوکراین و ایران که طی دور اول مذاکرات دو کشور پیرامون مسائل پروندهٔ پرواز ۷۵۲ تشکیل شد، این هفته در چارچوب دور دوم در تهران رایزنی کردند.  همچنین چهار نفر از هیئت اوکراینی به سرپرستی گوندوز ممدوف، معاون دادستان کل اوکراین، با نمایندگان دادستانی نظامی تهران به طور جداگانه تحقیقات جنایی سرنگونی هواپیمای اوکراینی را مورد بررسی قرار دادند.

همچنین روز گذشته (چهارشنبه) آندره شفچنکو، سفیر اوکراین در کانادا به شبکه خبری کانادایی سی‌بی‌سی نیوز گفت:  مسئولان اوکراینی اصرار دارند اطلاعات جامعی مربوط به سلسله مراتب تصمیم‌گیری و تمام افراد دخیل در این پرونده علنی شود.

آندره شفچنکو، گفت: اوکراین از ایران نمی‌پذیرد که افراد رده پایین را در ارتباط با این پرونده مجازات کند، اما از معرفی تمام تصمیم‌گیرندگان اصلی در ماجرای شلیک موشک به این هواپیمای مسافربری خودداری کند.

او تاکید کرد:   طی دو روز مذاکره، اوکراین از جزئیات بیشتر تحقیقات فنی و جنایی پروندهٔ پرواز ۷۵۲ در ایران مطلع شد، اما این اطلاعات نمی‌تواند در اختیار عموم قرار گیرد.

سفیر اوکراین در ادامه گفته است که حکومت اسلامی ایران نباید به بهانهٔ محرمانه بودن اطلاعات نظامی، حقیقت را کتمان کند.   هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین دی ماه سال گذشته  با دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد.

ایران همواره اصرار کرده است که «خطای انسانی» رخ داده و به تازگی محسن بهاروند، معاون وزیر خارجهٔ ایران نیز گفته که تلاش می‌کنیم طرف اوکراینی نیز از این موضوع اطمینان یابد.

پیش از این اوکراین و کانادا گزارش سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر این که هواپیما اوکراینی در نتیجهٔ خطای انسانی، اشتباه در تنظیمات رادار و عدم هماهنگی میان اپراتور سامانه و فرماندهی پدافند هوایی مورد هدف قرار گرفته را رد کرده بودند.

کی‌یف همواره از تهران به دلیل خودداری از همکاری سازنده انتقاد کرده، اما سفیر اوکراین در کانادا گفته که  طی آخرین دور مذاکرات در تهران رویکرد مسئولان ایرانی «متفاوت» بوده است.