دادستان تهران: حکم اعدام زم تغییر نخواهد کرد

به گزارش خبرگزاری مهر وابسته به سپاه پاسداران ، علی القاصی دادستان تهران گفته است : حکم «اعدام» در پرونده روح‌الله زم مدیر کانال آمدنیوز تغییر نخواهد کرد،   پرونده این متهم همچنان در حال بررسی است و فعلاً رای نهایی همان چیزی است که سخنگوی قوه قضائیه گفته بود.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه نیز گفته است:  «موارد اتهامی را روح‌الله زم داشت و دادگاه ۱۳ مورد از عناوین ریز توأم را از مصادیق افساد فی الارض دانسته‌است و حکم اعدام صادر کرده‌است و در مورد چند مورد اتهامی که افساد فی الارض نبود به مجازات حبس محکوم شده که این حکم غیر قطعی و قابل فرجام‌خواهی است و چنانچه از ناحیه ایشان فرجام‌خواهی شود، پرونده به دیوان عالی ارسال می‌شود».

صدور این حکم با اعتراض روح‌الله زم همراه شد.

دبیر دریابیگی بلوردی وکیل مدافع این متهم نیز پیشتر گفته بود: «بعد از ابلاغ حکم پرونده موکلم، نسبت به رای دادگاه اعتراض و درخواست فرجام‌خواهی دادم و قرار شده پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شود»

در واکنش به صدور حکم اعدام زم ، گزارشگران بدون مرز، سازمان غیردولتی حامی اصحاب رسانه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «صدور حکم اعدام را برای روح‌الله زم مدیر کانال اطلاع‌رسانی آمدنیوز محکوم می‌کند و خواهان لغو فوری این حکم غیر قابل پذیرش است».

در این بیانیه، قاضی ابوالقاسم صلواتی که ریاست دادگاه روح‌الله زم را بر عهده داشت «جلاد روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران» توصیف شده است.

مسئولان حکومت ایران روح‌الله زم و کانال تلگرامی «آمدنیوز» را متهم کرده‌اند که به ویژه در جریان اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶، مردم را به خشونت تشویق کرده است.

این اعتراضات در حدود ۱۰۰ شهر ایران رخ داد و بر اساس گزارش‌های رسمی منجر به کشته شدن بیش از ۳۰ نفر شد.