دادستان حکومت اسلامی اعتراف می‌کند که فساد حکومت را فراگرفته و مبارزه با آن جزو غیرممکن هاست

در واکنش به غارت اموال و درآمدهای ملت ایران از طریق قاچاق کالا، دادستان کل حکومت اسلامی ادعا می کند که نمی تواند اسامی قاچاقچیان کلان ایران را فاش سازد، زیرا به گفته او، هنوز جرمشان در دادگاه ثابت نشده و از این رو افشای نامشان ممنوع است.

این بهانه در حالی مطرح می شود که خود آخوند محمد جعفر منتظری، در مقام دادستان کل کشور، در سخنانش تائید می کند که اکثر دست اندرکاران امور قاچاق در ایران از مقامات ارشد حکومت هستند و یا از نزدیکان و حتی فرزندان این مقامات می باشند.

ارزیابی شده است که میزان واردات کالای قاچاق به ایران، سالیانه از چهل میلیارد دلار فراتر می رود و به اقتصاد ایران زیان سنگینی وارد می آورد و از شکوفایی اقتصادی و افزایش تولید جلوگیری می کند و بیکاری را بالا می برد.

سپاه پاسداران ایران بزرگترین قاچاقچی مملکت محسوب می شود، زیرا دست کم دارای یازده بندر خصوصی می باشد که هیچ نهادی قانونی حق کنترل آن را ندارد. علاوه بر آن، فرودگاه بین المللی امام خمینی نیز در تسلط سپاه پاسداران قرار داد که از طریق آن می تواند هرچه را که می خواهد وارد کند و یا صادر نماید.

آخوند محمد جعفر منتظری در حالی بهانه می آورد که نام متهمین را پیش از افشای جرم نمی توان فاش ساخت، که خودش پیشتر گفته بود که اصولا ریشه کن ساختن قاچاق در ایران غیرممکن است و تلاش در این راه بیهوده خواهد بود.

منتظری درباره علت محال بودن ریشه کن شدن قاچاق گفته بود: «قاچاق کالا، از صدر تا ذیل حکومت اسلامی ایران را در بر گرفته است». یعنی، معضل قاچاق به همه نهادهای حکومتی رخنه کرده و همه دست اندرکاران رژیم از آن بهره می برند.

آگاهان می گویند که این واقعیت، علت اصلی خودداری دادستان کل حکومت، از افشای نام آنانی است که از قاچاق مبالغ نجومی به جیب می زنند.

آخوند منتظری، در نشستی که روز گذشته (چهارشنبه) با مقامات ارشد پلیس ایران داشت، از جمله گفت: «قاچاق در ایران، اصولا یک موضوع پیچیده است» و افزود: «در مورد عواملی که در کشور به قاچاق می پردازند، اطلاعات زیادی در اختیار داریم، ولی تا هنگامی که جرمشان اثبات نشده، نمی توانیم اسامی آن ها را افشا کنیم».

دادستان کل حکومت توضیح نداد که چرا این گونه افراد تا کنون بازداشت نشده و مورد بازپرسی قرار نگرفته اند.  او در این رابطه گفت: «امر قاچاق را پیگیری می کنیم ولی هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده ایم که بخواهیم اسامی قاچاقچیان کلان را اعلام کنیم».