دادستان کل، بالاخره با صدور کیفرخواست علیه سارا نتانیاهو او را دادگاهی کرد

 

انتشار خبری دایر بر این که دادستان کل اسرائیل علیه همسر نخست وزیر کیفرخواست صادر کرده و خانم سارا نتانیاهو بزودی روی نیمکت متهمین در دادگاه خواهد نشست، بازتاب گسترده ای در سراسر جهان داشت و اکنون این پرسش مطرح می شود که اگر خانم سارا نتانیاهو در دادگاه مجرم شناخته شود، آیا به زندان فرستاده خواهد شد؟

گرچه برخی رسانه های فارسی زبان، به اشتباه و یا از روی غرض ورزی نوشته بودند که خانم سارا “کلاهبرداری” کرده، ولی اتهام کاملا یک امر متفاوت است و صحبت از پول درمیان نبوده که کلاهبرداری انجام گیرد، بلکه اتهام آن است که خانم نتانیاهو علیرغم مقررات حکومتی، به جای غذایی که آشپز دولتی برای دفتر نخست وزیری و خانه او پخت می کند، از رستوران غذا سفارش داده و مقررارت را نقض کرده است.

در کیفرخواست آمده است که خانم نتانیاهو در برخی موارد برای خود و میهمانان خصوصی اش و میهمانان شخصی همسرش، از گران قیمت ترین رستوران های اورشلیم غذا سفارش داده است – و این در حالی که در خانه نخست وزیر آشپزی به صورت تمام وقت کار می کرده و لزومی به سفارش دادن غدا از بیرون، و آن هم از رستوران های گرانقیمت، نبوده است.

در کیفرخواست آمده است که همسر نخست وزیر ادعا کرده که آشپز نداشته و کارمندی که در اختیارش گذاشته شده، مسوول نظافت خانه بوده است. ولی دادستانی این ادعا را رد می کند.

در یک مورد دیگر گفته شده که خانم سارا از خانم کارگری که در استخدام دولت بوده، برای مواظبت از پدر خود استفاده کرده است.

دادستانی ارزیابی می کند که خانم سارا جمعا ۳۵۰ هزار شِکِل از رستوران ها غذا سفارش داده که معادل یکصد هزار دلار آمریکایی می شود.

دادستان کل اسرائیل که مشاور ارشد امور قضایی دولت نیز هست و از دستیاران پیشین بنیامین نتانیاهو بوده است

در قوانین اسرائیل، مجازات این گونه تخلفات حداکثر پنج سال زندان است. ولی به گفته حقوقدانان، در صورتی که خانم سارا در دادگاه مقصر شناخته شود به جریمه مالی و چند ماه حبس تادیبی محکوم خواهد گردید که دوران مجازات خود را می تواند در یک نهاد عمومی که به خدمات اجتماعی اختصاص دارد بگذراند.

خانم سارا نتانیاهو یک روانشاس پرتجربه کودکان است و می تواند در همین رشته دوران مجازات خود را بگذراند.

ولی همسر نخست وزیر همه اتهامات را رد می کند و می گوید که اگر خطائی انجام گرفته از طرف رئیس دفتر بوده که این غذاها را سفارس داده است. ولی رئیس دفتر می گوید که این سفارش ها به دستور خانم نخست وزیر انجام گرفته است.

2 دیدگاه‌

 1. گرچه برخی رسانه های فارسی زبان، به اشتباه و یا از روی غرض ورزی نوشته بودند که خانم سارا “کلاهبرداری” کرده، ولی اتهام کاملا یک امر متفاوت است و صحبت از پول درمیان نبوده که کلاهبرداری انجام گیرد، بلکه اتهام آن است که خانم نتانیاهو علیرغم مقررات حکومتی، به جای غذایی که آشپز دولتی برای دفتر نخست وزیری و خانه او پخت می کند، از رستوران غذا سفارش داده و مقررارت را نقض کرده است.
  ممنون از اینکه برای اولین بار از صدای عدالت اسرائیل این واژه را که معادل فیک نیوز انگلیسی است که از زبان پرزیدنت کنونی ایالت متحده شنیده می شود را شنیدم.
  «چند رسانه ی بی اعتبار فارسی زبان خارج از ایران»
  و همین بحث را برای اولین بار از زبان رئیس جمهوری سابق ایالات متحده در آخرین سخنرانی او در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شنیدم و آن این بود«جلوگیری از سوءاستفاده از قدرت رسانه‌ها»
  وقت آن کم کم خواهد رسید که رسانه‌های فارسی زبان ،چه در داخل و چه خارج پایبند یک نرم بین المللی شوند.
  زمانی من عنوان کردم که حتی با شبکه های پرن هم مخالفتی ندارم به شرط آنکه پذیرای یک نرم بین المللی شوند تا پلیس بین‌الملل بتواند ترویج دهندگان خشونت و بی قانونی را حتی در صحنه های پرن شناسایی و به چنگال قانون بسپارد.
  آموزش اولین مرحله ی ورود به بهشت است و جهنمی خارج از جهل و جعل نیست.

Comments are closed.