دادستان کل استرالیا: «ممکن است فعالیت یک گروه فلسطینی در زمینه پیشبرد تحریم علیه اسرائیل را ممنوع سازیم»

نخست وزیر استرالیا اسکات موریسون که می گوید روابط دوستانه تری با اسرائیل برقرار خواهد ساخت

دولت استرالیا نیز ممکن است فعالیت یک نهاد ضد اسرائیلی را که به هدف تحریم علیه این کشور تلاش می کند، مورد تحریم قرار دهد و فعالیت آن را متوقف سازد. سخن از نهادی است که توسط گروه های ترور فلسطینی برپا گردیده و بی دی اس نامیده می شود و ماموریتش پیشبردن تحریم های اقتصادی و فرهنگی و دانشگاهی و سیاسی علیه اسرائیل است.

شماری از کشورهای غربی، فعالیت این نهاد را در خاک خود ممنوع کرده اند و اکنون استرالیا نیز اعلام می کند که اقدام مشابهی را مورد بررسی قرار داده است.

پرزیدنت ترامپ هفته پیش فرمانی را امضا کرد که به موجب آن، باید فعالیت بی دی اس در دانشگاه های آن کشور متوقف شود. در فرمان رئیس جمهوری ایالات متحده آمده است که اگر دانشگاهی این گونه فعالیت های ضد اسرائیلی را متوقف نسازد، از دریافت بودجه دولتی محروم خواهد شد. بی دی اس در بسیاری از دانشگاه های آمریکایی فعالیت گسترده ای دارد و به ویژه علیه مبادلات فرهنگی و علمی بین دو کشور فعالیت می کند.

کریستین پورتر دادستان کل استرالیا و نماینده پارلمان، می گوید که حتی برخی رهبران اوپوزیسیون آن کشور نیز خواهان ممنوعیت فعالیت سازمان های ضد اسرائیلی مانند بی دی اس هستند

دادستان کل استرالیا، کریستین پورتر که در پارلمان آن کشور نیز عضویت دارد، در یک سخنرانی در همایشی در اورشلیم گفت که دولت کانبِرا ممنوع ساختن فعالیت بی دی اس را به طور جدی در دستور کار خود قرار داده است.

او در سخنرانی خود گفت که فعالیت سازمان هایی که هدفشان پیشبرد تحریم ها علیه اسرائیل است باید متوقف گردد.

پرزیدنت ترامپ در سخنان اخیر خود گفت که بسیاری از فعالیت های یهودستیزانه، زیر شعار مخالفت با اسرائیل انجام می گیرد و این در حالی که عاملان این تبلیغات افراد یهودستیز هستند که گرایش های خود را زیر پوشش مخالفت با سیاست های اسرائیل انجام می دهند.

در آلمان و بریتانیا نیز با فعالیت این گروه مخالفت جدی وجود دارد. ولی در فرانسه هنوز موضع قاطعی علیه این گروه اتخاذ نشده است.