دادستان کل حکومت ایران ادعا می کند: بازداشت اتباع خارجی در اعتراضات آبان کذب است

دادستان کل حکومت ایران ادعا می کند: بازداشت اتباع خارجی در اعتراضات آبان کذب است . اما مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی استانداری تهران گفته است : اتباع افغانی نیز در اعتراض‌های اخیر ایران حضور داشتند که برخی از آنان بازداشت شدند.

آخوند محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، گفت که در اعتراضات آبان‌ماه ایران «اتباع خارجی بازداشتی نداشتیم».

یک منبع آگاه در ایران به رسانه های خارجی گفته است  که در اعتراض‌های اخیر ایران “۹ شهروند افغانستان” کشته و ” ۱۲۱ نفر” بازداشت شده‌اند.

این منبع در آن زمان گفته بود دقیقا مشخص نیست چرا این شهروندان افغانستان در اعتراض‌های ایران کشته شده‌اند، چون به گفته او افغان‌ها در ایران معمولا در اعتراض‌ها شرکت نمی‌کنند.

منصور حاجی مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی استانداری تهران گفته بود: اعتراض‌های اخیر ایران “متاثر از حضور اتباع بوده و متاسفانه در شهرستان‌های استان تهران، تقریباً محور اصلی به اتباع داده شده بود.” وی افزود:   استان تهران “بالاترین میزان پذیرش و میزبانی” از اتباع افغانستان را داشته است.

منصور حاجی افزود: اما اکنون با اشاره به “مطالبات بسیار جدی” نسل جدید اتباع افغانستان، به نظر می‌رسد این اتباع به وضعیت اقتصادی در ایران اعتراض داشته‌اند و در تظاهرات شرکت کرده اند.

ابراهیم حجازی، مسئول امور مهاجران در سفارت افغانستان در تهران می‌گوید درباره اظهارات منصور حاجی، مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی استانداری تهران، خواستار روشن شدن این سخنان از سوی وزارت کشور ایران شده است.

ابراهیم حجازی، افزود: پس از مشخص شدن حضور اتباع افغانی در این اعتراضات وزارت کشور ایران خواستار رفع محدودیت‌های شغلی برای اتباع افغانستان شده است.

دادستان حکومت اسلامی ایران در حالی ادعا می کند که اتباع خارجی در اعتراضات نبوده اند که با آغاز این اعتراض‌ها، مقام‌های جمهوری اسلامی به ویژه علی  خامنه‌ای، این اعتراض‌ها را به خارج از ایران نسبت دادند.

حکومت ایران تاکنون آمار کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان این اعتراضات را اعلام نکرده است.

یک دیدگاه

  1. شماها یک مشت دروغگو هستید. رهبر هندی تبارتان « خمینی» هم میگفت “خدعه کردم” ، “اسلام خون میخواهد”، …

Comments are closed.