دادستان کل علیه نتانیاهو اتهام نامه صادر کرد، ولی تا احتمال صدور کیفرخواست، فاصله طولانی وجود دارد

نتانیاهو رقیبان سیاسی خود را متهم ساخت که قصد براندازی او را دارند تا خود جانشین وی شوند. او گفت: ملت در این مورد قضاوت خواهد کرد

هیاهوی سیاسی در اسرائیل، پس از انتشار خبر صدور تهام نامه علیه نخست وزیر، همچنان با شدت ادامه دارد. دادستان کل کشور که مشاور حقوقی ارشد دولت نیز هست و از نظر قضایی یک مقام برجسته محسوب می شود، روز گذشته رسما به نتانیاهو اطلاع داده بود که او در سه مورد در مظان اتهام قرار دارد و به جلسه استماع دعوت می شود و پس از آن تصمیم گرفته خواهد شد که آیا علیه وی کیفرخواست صادر شود.

نتانیاهو شب گذشته از طریق همه تلویزیون های کشور اعلام کرد که همه این اتهامات را رد می کند و بیگناهی خود را به اثبات خواهد رساند.

نخست وزیر در سه پرونده مورد اتهام قرار گرفته است که در اظهارات شب گذشته، همه آن ها را بی اساس خواند و ادعا کرد که مورد تبعیض و آزار قرار گرفته است.

نتانیاهو رقیبان سیاسی خود را متهم ساخت که قصد براندازی او را دارند تا خود جانشین وی شوند. او گفت: ملت در این مورد قضاوت خواهد کرد.

در دو سال اخیر چهار پرونده علیه نخست وزیر تشکیل شده که نتانیاهو مرتبا می گوید که مقامات قضایی و بازپرسی چیزی نخواهند یافت، زیرا چیزی برای یافتن وجود ندارد.

در پرونده اول گفته شده که نتانیاهو از یک ثروتمند یهودی در ایالات متحده به مدت طولانی مرتبا سیگار برگ و مشروبات گران قیمت فرستاده است. نتانیاهو می گوید که این فرد، برای همه دوستانش اینگونه هدیه ها را می فرستاده است. ولی طبق قوانین اسرائیل، مقامات ارشد دولتی و به ویژه شخص نخست وزیر حق دریافت هدیه ندارند و هر هدیه ای که به آنها اعطا شود، باید تحویل دولت گردد.

در برخی گزارش ها گفته شده بود که هدف شخص هدیه دهنده، برخورداری از معافیت مالیاتی در اسرائیل بوده. ولی این ادعا حقیقت ندارد زیرا وی معاملات کلانی با اسرائیل ندارد.

دو اتهام دیگر در مورد نتانیاهو آن است که وی با صاحب پرتیراژترین روزنامه کشور و همچنین دارنده یک سامانه خبری پرنفوذ تبانی کرده بود که در ازای تسهیلات و امتیازات دولتی که به آنها داده خواهد شد، از انتشار گزارش های منفی درباره نتانیاهو و همسر و فرزندش خودداری ورزند.

نتانیاهو شب گذشته، در حالی که صدایش میلرزید، از مردم پرسید که آیا اگر من نمی خواهم رسانه ها به خانواده من آزار برسانند، مرتکب جرم شده ام؟ نتانیاهو ادعا کرد که هر همسر یا پدری برای حفظ شرافت خانواده اش چنین تقاضایی می کند. ولی طبق قانون اسرائیل، فردی که صاحب قدرت است، حق ندارد به این گونه داد و ستدها دست بزند.

در اتهام نامه دادستان، نامی از پرونده مربوط به خرید زیردریایی از آلمان نشده است. این امر که به پرونده سه هزار معروف است، همچنان مورد بررسی مقامات پلیس و دادستانی قرار دارد و هیچ گونه اتهامی علیه نخست وزیر در این زمینه هنوز به طور جدی مطرح نشده است. اصل ماجرا آن است که چند تن از بازرگانان و حقوقدانانی که در انجام معامله با المان دست داشته اند، مبلغی را به جیب خود ریخته اند. برخی از آنان از دستیاران پیشین نتانیاهو بوده اند، ولی ارتباطی بین نخست وزیر و این ماجرا هنوز تشخیص داده نشده است.

شماری از رسانه های فارسی زبان در گزارش های شب گذشته خود ادعا کردند که دادستان کل اسرائیل علیه نتانیاهو کیفرخواست صادر کرده است. ولی خبر درست آن است که دادستان، اتهام نامه را به نتانیاهو ابلاغ کرده و انجام استماع حدود یک سال دیگر خواهد بود و تنها پس از آن است، که دادستان کل درباره سرنوشت پرونده ها و صدور کیفرخواست تصمیم خواهد گرفت.

پرسشی که همگان را در اسرائیل به خود مشغول داشته آن است که آیا انتشار رسمی اتهامات علیه نتانیاهو توسط دادستان کل، موقعیت او را در مقام نخست وزیری به خطر می اندازد یا نه. نتانیاهو خود در اظهارات دیشبش گفت که قصد دارد سالیان دراز در مقام نخست وزیری بماند و مردم را فراخواند که در انتخابات پیش رو که شش هفته دیگر برگزار می شود به حزب او رای دهند.

ولی آخرین نظرسنجی که نتایج آن امروز (آدینه) انتشار یافت، نشان می دهد که جناح حزبی موسوم به “آبی و سفید” به رهبری ژنرال ذخیره بنی گانتس و سیاستمدار جوان یائیر لپید در دیدگاه مردم تقویت شده است. به موجب این نظرسنجی، اگر انتخابات امروز برگزار می شد، آن جناح حزبی ۳۸ کرسی را به خود اختصاص می داد و حزب لیکود به رهبری نتانیاهو، تنها ۲۹ کرسی به دست می آورد. مسلم است که در هفته های آینده، این نتایج دستخوش تغییراتی خواهد شد.

جالب آن که تقریبا همه احزاب راستگرا از نتانیاهو جانداری کردند و خواهان ادامه همکاری با حزب وی شدند. در مقابل، همه احزاب رقیب، از نتانیاهو خواستار شدند که اکنون پس از انتشار اتهام نامه از جانب دادستانی، او باید کناره گیری کند و به دفاع از خویش بپردازد.

گفتنی است  که نتانیاهو علاوه بر مقام نخست وزیری، هم اکنون پست وزارت دفاع و وزارت امور خارجه را نیز در دست دارد و رقبای او ادعا می کنند که نتانیاهو وقت و فرصت کافی نخواهد داشت که به امور کشوری بپردازد.

جبهه حزبی آبی و سفید امرو اعلام داشت که حاضر نیست به دولت آینده نتانیاهو بپردازد. ولی اعلام داشت که اگر خود این جبهه مامور برپایی دولت بعدی گردد، از لیکود و شخص نتانیاهو برای پیوستن به آن دعوت خواهد کرد.

در حال حاضر تاکتیک تبلیغاتی نتانیاهو و حزب لیکود آن است که مردم را از امکان پیروزی جبهه آبی و سفید به رهبری ژنرال گانتس بهراساند. نتانیاهو ادعا می کند که آن ها جبهه چپ گرایان هستند که ممکن است امنیت کشور را به خطر اندازند و مملکت را به باد دهند. ولی آشنایان امور این ادعا را بی اساس می دانند.

2 دیدگاه‌

  1. حالا هرکاری که دادستان میفرمایند انجام دهید ولیکن برای جمهوری اسلامی ایران و سردمداران ذاتاً دزدشان جشن وشادی وپیروزی ویا مستمسک درست نکنید.

  2. اقای نتانیاهو حالا که میخواهند شما را برکنار کنند موقع انست که با حملاتی بی امان نقاط حیاتی ایران را ویران کنید.والسلام

Comments are closed.