دادستان کل کشور: تصمیم گیری در مورد دو پرونده نتانیاهو کاملا حرفه ای خواهد بود

در حالی که پلیس اسرائیل پس از یک سال تحقیقات علنی و هفت بار بازپرسی از بنیامین نتانیاهو، اعلام کرد که دلائل و شواهد کافی برای صدور کیفرخواست علیه نخست وزیر گردآوری شده است، برخی مقامات اداره دادستانی کل می گویند که اطلاعات گردآوری شده کافی نیست و در حدی نمی باشد که بتوان کیفرخواست صادر کرد.

به گفته محافل آگاه، مقامات دادستانی می گویند که پلیس در اعلام یافته های خود و توصیه ای که برای صدور کیفرخواست انتشار داده عجله کرده و هنوز اطلاعات کافی به دست نیامده است.

در واکنش به این گزارش ها، امشب (پنجشنبه) دادستان کل کشور در یک سخنرانی گفت که همکاری تنگاتنگی بین دو نهاد وجود دارد و اگر تفاوت هایی در دیدگاه ها موجود است یک امر طبیعی می باشد.

او گفت که در هر حال، ممکن است دادستانی پس از مطالعه اطلاعات گردآوری شده از جانب پلیس، درخواست گردآوری برخی اطلاعات تکمیلی را نیز مطرح کند و این یک امر طبیعی است که همیشه ممکن است اتفاق افتد.

دادستان کل قول داد که علیرغم جنجالی که در محافل سیاسی اسرائیل وجود دارد، تصمیم گیری ها کاملا حرفه ای و به دور از فشارهای غیر حرفه ای خواهد بود.

نتانیاهو به دو مورد تخلفات متهم شده که یکی دریافت هدایای گرانقیمت از یک بازرگان دوست خود بوده و دیگری تماس های او با صاحبت امتیاز یک روزنامه برای متوقف ساختن حملات سیاسی علیه نخست وزیر بوده است.

حقوقدانان اداره پلیس می گویند که اسناد و اطلاعات گردآوری شده، برای تنظیم کیفرخواست کافی است ولی حقوقدانان اداره دادستانی کل این ارزیابی را رد می کنند.

به دنبال انتشار این ارزیابی، دادستانی کل با انتشار بیانیه ای، آن را نادرست خواند و اعلام کرد که تفاهم و همکاری کامل بین دادستانی و پلیس وجود دارد ولی وظیفه دادستانی آن است که اطلاعات گردآوری شده را به دقت بررسی کند و دیدگاه خود را پس از پایان این بررسی اعلام دارد.

در این میان رادیو ملی اسرائیل خبر داد که به موجب یک نظرخواهی، ۴۷ درصد از پرسش شوندگان خواستار اعلام کناره گیری نتانیاهو در شرائط کنونی شده اند. آن ها می گویند که نخست وزیر باید اعلام دارد که در شرائط به وجود آمده قادر به ادامه وظائف خود نیست و این سمت را به فرد دیگری بسپارد.

ولی نتانیاهو مرتبا تکرار کرده که هیچ خطایی مرتکب نشده و بنابراین، پلیس هیچ مدرک و سندی برای مقصر شناختن او نمی تواند ارائه دهد.

در نظر سنجی اعلام شده، ۲۲ درصد از پرسش شوندگان گفته اند که آن ها ایمان دارند که نتانیاهو راست می گوید.

 

2 دیدگاه‌

Comments are closed.