داده های رسمی در ایالات متحده نشان می دهد که به دنبال تحریم ها، میزان صادرات به ایران به حداقل رسیده است

گفتنی است عمده صادرات سنتی آمریکا به ایران شامل دارو، تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی و مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به آمریکا شامل فرش، پسته و زعفران و خشکبار است

اداره آمار ایالات متحده  در ارتباط با افت صادرات کالا  به ایران اعلام کرد : این کشور پارسال حدود ۷۳ میلیون دلار صادرات به ایران داشته که نسبت به سال ۲۰۱۸ تقریبا شش برابر کاهش داشته است.

در سال ۲۰۱۹ کل صادرات ایران به آمریکا حدود ۱.۴ میلیون دلار بوده، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۰ میلیون دلار بود. ودر نیمی از ماه‌های پارسال آمریکا هیچ وارداتی از ایران نداشته و در بقیه ماه‌ها وارداتش بسیار اندک بوده است.

گفتنی است عمده صادرات سنتی آمریکا به ایران شامل دارو، تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی و مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به آمریکا شامل فرش، پسته و زعفران و خشکبار است.

در این گزارش امده است که آمریکا تیرماه پارسال واردات فرش ایران به این کشور را ممنوع کرد.این در حالی است که آمریکا مقصد یک‌سوم از فرش دستباف صادراتی ایران بوده است 

 

گفته شده که  پیشتر نیز واشنگتن  چند دهه‌ واردات فرش ایرانی را ممنوع کرده بود، تا این‌ که دولت بیل کلینتون در دهه ۹۰ میلادی در اقدامی برای نشان دادن حس نیت واردات فرش، پسته، خاویار و خشکبار محصول ایران را آزاد کرد.