دادگاهی در آمریکا حکم توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق را صادر کرد

یک روز پس از رای دادگاه جبل الطارق مبنی بر رفع توقیف نفتکش ایرانی گریس ١، دادگاهی در ایالات متحده حکم به توقیف مجدد این نفتکش داد.

بر اساس گزارش‌هایی که روز جمعه ۲۵ مرداد منتشر شده است، جسی لیو، دادستان منطقه کلمبیا، به دنبال شکایت دولت ایالات متحده حکم به توقیف این نفتکش داده که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت است.

نفتکش گریس ١ را نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا اواسط تیر ماه در دریای مدیترانه به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا با انتقال نفت به سوریه، توقیف کرده بود. در این حال واشینگتن تلاش‌های خود برای توقیف این نفتکش را آغاز کرده به طوری که وزارت دادگستری ایالات متحده از جبل الطارق خواسته بود این نفتکش را در اختیارش بگذارد.

خانم جسی لیو در حکم خود عنوان کرده که در ماجرای سفر نفتکش گریس ١، سپاه پاسداران دخالت داشته و طبق برخی ادعاها شبکه‌ای از شرکت‌های صوری از این طریق میلیون‌ها دلار پولشویی کرده‌اند.

وی سپس تاکید داشته که حکم توقیف این نفتکش صرفا بر اساس شکایت و ادعاهای دولت ایالات متحده صادر شده و وظیفه اثبات این ادعاها بر عهده دولت است.

پیش از این فابیان پیکاردو، وزیر ارشد جبل‌الطارق، گفته بود که احتمال ایجاد مانع از طرف آمریکا برای نفتکش ایرانی هنوز باقی‌ست و ممکن است که این پرونده بار دیگر به دادگاه بازگردد.

بر اساس گزارش‌ها این نفتکش که اکنون نام خود را به «آدریان دریا» تغییر داده، هنوز جبل الطارق را ترک نکرده، اگرچه موقعیت خود را عوض کرده استو از سویی کاپیتان آن نیز استعفا کرده و گفته می‌شود که ۶ خدمه از جمله یک کاپیتان جدید روز یکشنبه وارد جبل‌الطارق خواهند شد تا نفتکش را تحویل بگیرند.

راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران روز جمعه ۲۵ مرداد گفته است که ابرنفتکش «گریس ۱» محموله نفتی برای «نهادهای تحریم شده» سوریه حمل می‌کرد.

خبرگزاری رویترز هم می‌گوید، به رغم این که حکم آزادی این ابرنفتکش صادر شده، ولی گریس ۱ هنوز جبل الطارق را ترک نکرده است.

راب مک‌ایر در توییتر نوشت: «در مورد کشتی گریس ١، قانون کاملاً روشن است. اروپا تجارت نفت ایران را تحریم نکرده است. ولی هرگونه انتقال نقدی و غیرنقدی به نهادهای تحریم شده از طریق اروپا غیرقانونی است. کشتی گریس ١ در قلمرو اروپا بوده و این امری غیر قابل انکار است.»

وی اضافه کرده است: « شواهد روشن است: قصد فرستادن نفت به نهاد های تحریم شده سوریه بوده است. شایان به ذکر است که کشتی گریس ١ بدون مجوز بوده است ( فاقد پرچم). جبل الطارق حق داشته آن را توقیف نماید.»

روز گذشته بریتانیا پس از انتشار خبر آزادی گریس ۱ اعلام کرد، ایران باید به قول خود که این نفتکش به سوریه نخواهد رفت عمل کند.

اما حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن در پاسخ گفت: «بحث هیچ تعهد و ضمانتی نیست. از همان ابتدا نیز اعلام کرده بودیم که مقصد این نفتکش سوریه نبوده است».

وی افزود: «اگر مقصد نفتکش هم سوریه می‌بود، هیچ اقدام خلاف حقوق بین‌الملل از سوی ایران صورت نگرفته بود».

رویترز می‌گوید،ابرنفتکش گریس ۱ حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت خام ایران که بیش از ۴۰ روز در توقیف بود، احتمالا تا روز یکشنبه جبل الطارق را ترک نخواهد کرد.

در همین حال روزنامه «جبل‌الطارق کرونیکل» به نقل از یک منبع مطلع جمعه شب نوشت، بعید است که این کشتی تا قبل از روز یکشنبه این منطقه را ترک کند، چرا که ۶ خدمه از جمله یک کاپیتان جدید روز یکشنبه وارد جبل‌الطارق خواهند شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که کاپیتان این ابرنفتکش استعفا کرده است.

یک دیدگاه

  1. به‌نظر من این نمایشی بود میان آمریکا و انگلستان با این هدف که مسئولیت این توقیف و فشارهای ایران از شانه های انگلیس برداشته و متوجه آمریکا شود. با این کار رژیم جمهوری اسلامی بهانه‌ای برای مقابله به مثل و توجیهی برای ادامه توقیف نفتکش انگلیسی نداشته و مجبور به آزاد کردن آن است

Comments are closed.