دادگاه‌ آمریکا: حکومت ایران باید یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار جریمه به علت ناپدید شدن لوینسون به خانواده اش بپردازد

به گزارش خبرگزاری رویترز دادگاهی در آمریکا طی حکمی رسمی اعلام کرد که  دولت ایران باید بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار خسارت «تنبیهی و جبرانی» به خانواده رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف‌بی‌آی که در ایران مفقود شده، پرداخت کند.

رابرت  لوینسون ۱۳ سال پیش هنگام بازدید از جزیره کیش ناپدید شد.

رویترز، در گزارشی در این باره نوشت: در این حکم که اواخر هفته گذشته صادر شد، تیموتی کلی، قاضی دادگاه محلی  ایالات متحده گفت که  او در یک دستور تخصصی حکم می‌کند  که «جریمه جبرانی» به مبلغ ۱۰۷ میلیون دلاری به خانواده روبرت لویناس پرداخت شود.  او همچنین حکم کرد که مبلغ یک میلیارد و سیصد میلیون دلار نیز به عنوان «خسارت جزایی» باید پرداخت شود.

در ادامه این گزارش آمده است که خانواده لوینسون نیز با انتشار بیانیه‌ای، از حکم قاضی استقبال کردند.

در این بیانیه آمده است: «این حکم اولین قدم در پیگیری عدالت برای رابرت لوینسون ، یک وطن پرست آمریکایی است که ربوده شد و بیش از ۱۳ سال است که رنج غیر قابل تصوری را متحمل می‌شود».

در ادامه این بیانیه همچنین نوشته شده است  که «تاکنون  ایران با هیچ عقوبتی برای اقدامات خود مواجه نشده است. تصمیم قاضی کلی، باب را به خانه نخواهد آورد، اما امیدواریم که این حکم هشداری در برابر گروگانگیری‌های ایران باشد.

آنان در ادامه نوشته اند:  «ما در نظر داریم  که هر راهی را برویم و همه گزینه ها را دنبال کنیم تا عدالت برای رابرت لوینسون اجرا شود».

رویترز نوشته است: در پرسش از یکی از سخنگویان نمایندگی ایران در سازمان ملل ، حاضر به پاسخگویی فوری دراین‌باره نشد.

خانواده لوینسون  سال گذشته درباره مفقود شدن رابرت لوینسون اعلام کردند که بر اساس اطلاعات مقامات آمریکایی باور دارند که او زمان بازداشت در ایران درگذشته است.  اما حکومت ایران این موضوع را انکار کرد و گفت که مامور سابق اف‌بی‌آی  «سال‌ها پیش» این کشور را ترک کرده است.

رویترز نوشته است لوینسون پس از پروازی که از دبی به جزیره کیش داشت، ۱۳ سال پیش  ناپدید شد. در آنجا او ابتدا با داود صلاح الدین ، یک جنگجوی مسلمان آمریکایی که به ایران فرار کرده است، ملاقات کرده بود. داود صلاح الدین کسی است که سال‌ها پیش با اتهام  قتل یک مقام سفارت ایران مستقر در واشنگتن روبرو شده بود.

منابع دولت ایالات متحده نیز پس از ناپدید شدن لوینسون، اذعان کردند که او پیش از سفر خود یک قرارداد غیرمتعارف با بخش تحلیلی سی‌آی‌ای نیز داشته است.