دادگاه تجدید نظر حکومت ایران:  حکم حبس امضاکنندگان  “بیانیه ۷۷ نفر” را تایید کرد

دادگاه تجدیدنظر حکم حبس شش نفر از امضاکنندگان “بیانیه ۷۷ نفر” را که با انتشار بیانیه ای برخورد خشن نیروهای انتظامی با معترضان آبان ۹۸ را محکوم کرده بودند را به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” تایید کرد.

حجت کرمانی، وکیل علی شکوری‌راد با اعلام این خبر گفته است که حکم یک سال حبس موکل اش علی شکوری‌راد به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید شده است.

یادآور می شود:  در “بیانیه ۷۷ نفر”در  اعتراض به مقابله خشن نیروهای انتظامی و امنیتی با معترضان به گران شدن بهای بنزین در آبان ۹۸ از قوه قضاییه درخواست شده بود علیه “آمران و عاملان” سرکوب معترضان بدون تعلل اقدام شود.

حجت کرمانی، در ادامه این خبر تایید حکم یک سال حبس برای صدیقه وسمقی، محسن آرمین، محمدحسین کروبی، قربان بهزادیان‌نژاد را نیز به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق امضای “بیانیه ۷۷ نفر” را رسانه‌ای کرده است.

پیشتر نیز غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه حکومت امضای بیانیه یاد شده را “حمایت از آشوبگران” خوانده بود. در پی آن، دادگاه بدوی برای شش نفر از امضا کنندگان آن بیانیه حکم حبس صادر کرده بود. که همزمان با این حکم ، هشت نفر از ۱۴ متهم این پرونده تبرئه شده‌اند.

برای نخستین بار احضار ۱۵ نفر از امضا کنندگان این بیانیه توسط وزارت اطلاعات و همچنین سازمان اطلاعات سپاه به دادگاه صورت گرفت.

پس از آن، ده‌ها فعال و کنشگر سیاسی با انتشار بیانیه‌ای به صدور حکم زندان برای منتقدان مقابله خشونت‌آمیز نیروهای انتظامی و امنیتی با معترضان آبان‌ماه ۹۸ اعتراض کرده بودند.

پیشتر نیز  خبرگزاری رویترز، در ارتباط با آمار کشته شدگان اعتراضات آبان  ۹۸ نوشته بود حدود ۱۵۰۰ نفر از معترضان جان باختند. این در حالی است که هنوز آمار رسمی قربانیان سرکوب خشن معترضان آبان ۹۸ از سوی نهادهای دولتی اعلام نشده است.