دادگاه شکایت سربازان آمریکایی بر علیه جمهوری اسلامی در واشنگتن برگزار شد

دادگاه فدرال شهر واشنگتن پایتخت آمریکا این هفته در سه روز به شکایت سربازان مجروح و خانواده‌های سربازان کشته شده در جنگ عراق در فاصله سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ رسیدگی کرد

شرکتی که وکالت پرونده شکایت گروهی از سربازان مجروح و خانواده‌های سربازان کشته شده در عراق علیه جمهوری اسلامی را برعهده دارد جمعه (دیروز) میزبان رسانه‌ها در کلوپ ملی مطبوعات در شهر واشنگتن بود.

یکی از وکلای  این شرکت حقوقی که در برابر قاضی به اقامه دعوا پرداخته بود و یکی از پزشکان متخصص جراحت های ناشی از گلوله و انفجار و یکی از مجروحان بمبهای کنار جاده ای حضور داشتند.

مدیر شرکت حقوقی در این نشست گفت جمهوری اسلامی در اجرای سیاست خارج کردن آمریکا از عراق همانگونه که ما در دادگاه از طریق شهود و اسناد نشان دادیم با بهره گیری از سپاه پاسداران و سپاه قدس و حزب الله لبنان به آموزش و تامین مالی و تجهیزات این شبه نظامیان شیعه عراقی مانند  جیش المهدی پرداخته است.

وی افزود هدف تهران کشتن سربازان آمریکایی برای وادار کردن آمریکا از خروج از عراق بود.

در این نشست یک ستوان بازنشسته که  از طریق بمب کنار جاده ای به صورت دائمی مجروح شده است به تشریح جزئیات آن حمله پرداخت.

وی که یکی از شاکیان است ابراز امیدواری کرد که قاضی دادگاه جمهوری اسلامی را مسئول این حوادث بداند.

دادگاه فدرال شهر واشنگتن پایتخت آمریکا این هفته در سه روز به شکایت سربازان مجروح و خانواده‌های سربازان کشته شده در جنگ عراق در فاصله سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ رسیدگی کرد.

این سربازان و خانواده آنها در ابتدای نامه خود جمهوری اسلامی را به دست داشتن و  مجروح شدن و مرگ عزیزانشان در عراق متهم و تقاضای خسارت کردند.

وکلای قربانیان می گویند که جمهوری اسلامی از طریق سپاه پاسداران و سپاه قدس و گروه های نیابتی اش همچون حزب الله لبنان و دیگر گروه‌های نیابتی در عراق و با ارائه پول- آموزش نظامی و ارائه تجهیزات علیه سربازان آمریکایی اقدام کرد.

در این دادخواست آمده است که مقامات تهران علاوه بر آموزش نیروها با پولشویی از مسیر برخی بانک های اروپایی اقدام به تامین مالی آنها کردند تا با آن پول خرید مواد منفجره برای تولید بمب های کنار جاده ای و استفاده از آنها توسط گروه‌های آموزش دیده خود اقدام کنند.

یک تحلیلگر امور خاورمیانه به نام مایکل برینچ در اندیشکده هادسون با توجه به تخصص اطلاعاتی خود در عراق در بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ و آشنایی با گروه های مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق به عنوان کارشناس خبره در این دادگاه شهادت داد.

تصمیم قاضی این پرونده در مورد محکومیت یا عدم محکومیت جمهوری اسلامی پس از اسفند ماه صادر خواهد شد.

 

یک دیدگاه

Comments are closed.