دادیار زندان گوهردشت که در کشتار تلاشگران سیاسی سال ۶۷ در ایران نقش داشت، در سوئد محاکمه می شود

یکی از مجرمین حکومت اسلامی ایران که از عوامل قتل های سال ۶۷ در ایران بوده و اخیرا در سوئد شناسایی و بازداشت شد، در آن کشور مورد محاکمه قرار خواهد گرفت. نام این فرد حمید نوری اعلام گردید که در دوران اعدام صدها تن از مخالفان سیاسی رژیم که به دستور خمینی و بدون هیچ محاکمه ای کشته شدند، سمت دادیار داشته و از عوامل سرکوب رژیم برای اجرای این حکم خمینی بوده است.

کاوه موسوی، حقوقدان ایرانی که از فعالان حقوق بشر برای شناسایی و بازداشت این فرد بوده است، در مصاحبه هایی گفت :  حمید نوری دادیار زندان گوهردشت در سال ۶۷ بوده و متهم به جنایت جنگی، ‌جنایت علیه بشریت،‌شکنجه و مشارکت در جرم مستمر باز ندادن جنازه‌ اعدامیان به خانواده هایشان محسوب می شود. او مدتی پیش در استکهلم سوئد  بازداشت گردیده بود که در دادگاه حاضر شد.

ایرج مصداقی، فعال حقوق بشر، گفت:  در سال ۶۷ هیاتی از سوی آیت‌الله خمینی به زندان‌ها فرستاده شدند، که در میان زندانیان و خانواده آنها موسوم به “هیات مرگ” هستند.و حمید نوری  نیز یکی از متهمان اعدام‌های ۱۳۶۷ ویکی از نزدیکان ابراهیم رییسی و از اعضای “هیات مرگ” است.

مصداقی افزود : این هیات شامل تعدادی از مقامات قضایی و اطلاعاتی بود. اعضای شناخته شده این هیات به گواه خود زندانیان مصطفی پورمحمدی، ابراهیم رییسی، نیری، غلامحسین محسنی اژه‌ای به همراه دادیاران و روسای زندان‌های مختلف ایران بودند.

گفته شده است که  به گواه زندانیان سیاسی سابق که از این اعدامها جان به در برده اند، آنها که اعدام شدند افرادی بودند که در حال گذراندن دوران محکومیت بوده یا محکومیتشان تمام شده بود و حاضر به امضای “انزجارنامه” نبودند. به گفته خود زندانیان آنها عمدتا به دلیل “داشتن اعلامیه و نه فعالیت مسلحانه بازداشت شده بودند” و در تابستان ۶۷ در حال گذراندن محکومیت خود بودند.

به گفته برخی منابع خبری براساس یک آمار غیر رسمی حدود ۵ هزار نفر از زندانیان  در آن سال ها به دار آویخته شدند.که بسیاری از این اعدام شدگان در گورهای دسته جمعی در شهرهای مختلف ایران مانند تهران، اهواز و رشت به خاک سپرده شدند. و شمار زیادی از خانواده اعدام شدگان با گذشت بیش از سه دهه هنوز هم نمی‌دانند این افراد در کجا به خاک سپرده شده‌اند.

بنا به گفته فعالان حقوق بشر حکومت ایران در تمام این سالها در تلاش برای تخریب گورهای دسته جمعی بوده و در برخی شهرها روی این گورها ساخت و ساز انجام داده است.

یک دیدگاه

  1. درود بر اسراییل، دستگیری ((حمید نوری)) مطمئنا گامی بزرگ برای اجرای عدالت وبیم و هراسی بزرگ برای جنایتکاران رژیم ایران خواهد بود ،البته اگر به نتیجه رضایت بخش وموثری برسد که دیگر میتوان یقین داشت که ” وحشتی عظیم” رژیم ایران را فرا خواهد گرفت ودیگر شبها خواب راحتی نخواهند داشت وبه این باور خواهند رسید که روزی باید (( تاوان همه جنایاتشان)) را در جهان وایران بدهند .مکن بد که بد بینی از یار نیک ؛نروید زتخم بدی بار نیک، چون این جانوران درنده خو آن قدر به خود غره شده اند که انگار فقط تا نوک بینی خودشان را می دیده اند و جهان وهرچه در آن است را به کام خود ودر اختیار خود می دیده اند ،حال شاید این دستگیری آنها راکمی هم که شده گوشمالی دهد .البته این دستگیری ها باید وسیع تر شود و گسترده تر و بسیار جدی تر تا رژیم ایران در خارج از کشور این همه ” یکه تازی وگستاخی” نکند وهمه جهان را برده خود نداند و همه جهان را نادان و ساده دل نپندارد ،چیزی که تا به حال رژیم ایران باور داشته که پس از هر جنایت و عملیات تروریستی در جهان با مظلوم نمایی و تبلیغات می تواند ” آفکار عمومی جهان” را فریب دهد و با چند “” دادو ستد”” اقتصادی و گروگان گیری از سران کشورهای جهان هم باج گیری کند و کارهای خطرناکش را پیش ببرد ،اینجا پرسشی مطرح میشود که این کشورهای پیشرفته با آن حجم بالا از کارهای اطلاعاتی و اداره های عریض و طویل امنیتی و سری چرا این همه زمان طلایی را در این چهل سال از دست داده اند؟؟!! چون هر عاقلی میداند رژیمی که به مردم خودش رحم نکند به هیچ کس دیگری رحم نخواهد کرد و اگرسری به زیر دارد نشان سربه زیری نیست و فقط منتظر فرصت مناسب برای ضربه به دیگران خواهد نشست ،البته این سوال مهم اینجا پیش می آید (((( آقای حمید نوری چرا به سوئد مسافرت کرد و آن هم در چنین زمان حساسی و مطمئنا مآموریتی داشت ؛ ولی چه مامورتی ؟؟!!)))) ،شاید اگر دقیق تر به قضیه نگاه کنیم وپای رژیمی مانند ایران هم در میان باشد ،باید یک احتمال بدهیم که چرا حمید نوری،عباسی، با فاصله زمانی کوتاهی از ((((((( مسابقه رضا مددی و موشه بن شیمول )))))))**در بیست وپنج آبان ماه به استکهلم سفر کرده است ؟؟؟؟؟؟!!!!!!و باید بزرگترین نقطه ضعف “” خامنه ای و دلواپسان نظام از رد پای یک مسابقه ودوستی بین یک ایرانی و یک اسراییلی آن هم جلوی چشم جهانیان ،را بسیار جدی گرفت ،رژیم ایران میداند اگر این دوستی علنی شود دیگر ” پایانی ” نخواهد داشت ،چون علاوه بر اینکه ایرانی های بسیاری در اسراییل زندگی میکنند ،این عشق ودوستی بین یهودیان وایرانی ها سری به درازای تاریخ دارد ،به اضافه اینکه ما ایرانی ها به هر ایرانی که در اسراییل یا هر جای جهان زندگی کند به چشم یک هم میهن عزیزمان نگاه می کنیم حتی اگر صدها نسل از رفتن ایرانی ها به اسراییل بگذرد باز هم (( ایران وطن انهاست و اسرایبل هم خانه وخاک آنهاست ))) .امیدواریم تشویق هاو حمایت های جهانی برای ایرانی هایی که ارتباط دوستانه آشکارا با اسراییلی های عزیز برقرار میکنند ،روز به روز بیشتر شود تا این تابوی بشکند و رژیم ایران در جهان رسوا شود .جاوید اسراییل وپاینده ایران

Comments are closed.