دانشجویان امیرکبیر:قتل مهسا امینی نماد ۴۴ سال سرکوب و وحشی‌گری است.کارگران هفت‌تپه: قتل مهسا ما را متحدتر کرد

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در تهران در اعتراض به قتل مهسا امینی تجمع کردند و تعدادی از نیروهای بسیجی با حمله به دانشجویان قصد پایان دادن به تجمع را داشتند اما موفق نشدند.

دانشجویان امیرکبیر شعارهایی از جمله «از کردستان تا تهران، ستم علیه زنان»،« کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «خونین تمام ایران، از کردستان تا تهران» و «می‌کشم، می‌کشم، هر آنکه خواهرم کشت» سر دادند.

گروهی از بسیجیان با دانشجویان درگیر شدند و دانشجویان شعار «‌بسیجی برو گمشو» سر دادند.

دانشجویان معترض در بیانیه‌ای «قتل سیستماتیک و ددمنشانه» مهسا امینی توسط ماموران گشت ارشاد را «نماد ۴۴ سال سرکوب و وحشی‌گری» خواندند که حکومت «موجودیت و بقای خود را با آن گره زده و فضای خفقان را بر جامعه تحمیل کرده است.»

در این بیانیه تاکید شده که «روزی قاتلان مهسا و تمامی قربانیان چهار دهه‌ گذشته که چند صباحی پایه‌های کاخ ستم خود را بر سیل خون مردم‌ بنا کرده‌اند، به دست عدالت ملت سپرده خواهند شد.»

روز یکشنبه نیز گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به قتل مهسا امینی در محیط این دانشگاه راهپیمایی کردند و شعارهایی از جمله «زن، زندگی آزادی» سر دادند و سرودهایی از جمله «همراه شو عزیز» را خواندند.

دانشجویان پلاکاردهایی به زبان‌های فارسی و کردی در دست داشتند که از جمله آنها «نمی‌خواهم بمیرم» و «خونت پایمال نخواهد شد» بود.

همچنین فراخوان‌هایی برای تجمع در تهران در روز دوشنبه منتشر شده است.

فعالان حقوق زنان در تهران در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی ساعت ۱۸ در تقاطع خیابان حجاب و بلوار کشاورز تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد و از مردم خواسته‌اند به این تجمع بپیوندند.

پیش از تجمع دانشجویان دانشگاه امیر کبیر در تهران، اعتصاب عمومی در شهرهای مختلف سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در اعتراض به قتل مهسا امینی آغاز شد و بازاریان و مغازه داران مغازه‌های خود را باز نکردند.

کارگران هفت‌تپه در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی درپی بازداشت از سوی گشت ارشاد، در بیانیه‌ای اعلام کردند: قتل دولتی مهسای عزیزمان، ما را خشمیگن‌تر و متحدتر کرده است. قتل دولتی-حکومتی مهسا بی پاسخ نخواهد ماند. ما سکوت نمی‌کنیم، بلکه اعتراضات را علنی‌تر و وسیع‌تر می‌کنیم.