دانشجویان را در ایران سخت سرکوب کرده اند، و اکنون می گویند که باید در آن ها ایجاد حس امنیت کرد

به دنبال پیش بینی های نیروهای انتظامی و امنیتی حکومت ، تظاهرات و آشوب و اغتشاش دوباره رخ خواهد داد، رئیس شورای شهر تهران خواستار بازگرداندن احساس امنیت به جنبش‌های دانشجویی شد و نسبت به عواقب بی‌توجهی به آن هشدار داده و گفته است :  جلوگیری از انتقاد و اعتراض‌های این بخش به بروز اعتراض‌های خشونت‌آمیز منجر می‌شود.

محسن هاشمی افزود :  باید محدودیت‌هایی که از سوی دستگاه‌های نظارتی و قضایی و دیگر نهادهای مسئول بر دانشجویان تحمیل شده  برداشته شود و امنیت و آزادی به جنبش‌های دانشجویی را بازگردانند.

وی افزود :  جنبش دانشجویی در سالیان گذشته دچار فراز و نشیب‌های زیادی شده و “اکنون در حالت رکود به‌سر می‌برد”.

گفته شده است که مراسم بزرگداشت روز دانشجو در سال ۹۸ در حالی برگزار شد که فشار بر تشکل‌های دانشجویی افزایش یافته و برای بسیاری از میهمانان مورد نظر آنها برای سخنرانی در این مراسم مجوز صادر نشده است.

سهراب فرزان‌پور، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه بهشتی گفته است : با تجمع‌های دانشجویی “برخورد امنیتی” می‌شود و “فضای ارعاب” علیه دانشجویان آن‌قدر شدید است که میلی برای فعالیت باقی نمی‌ماند.

رئیس شورای شهر تهران گفت : اگر ما نسبت به انتقادات و اعتراضات دانشجویان، نخبگان، روزنامه‌نگاران و روشنفکران جامعه سعه صدر نداشته باشیم، آنگاه با اعتراضات خشونت‌بار سایر اقشار ناراضی و معترض که صدایی را برای طرح مطالباتشان نمی‌شوند، مواجه خواهیم شد.

گفته شده است که مراسم روز دانشجو درایران با تدابیر شدید امنیتی، تهدید و ارعاب و با گروگان گرفتن فعالان دانشجویی در زندان صورت گرفته است . تا از گسترش تظاهرات دانشجویی در سراسر کشور جلوگیری شود .