دانشمندان : با ماسک جدید  “حسگردار”دیگر نیازی به واکسن کرونا نیست 

به گزارش وال استریت ژورنال، دانشمندان شرکت «مدی امیون ال تی دی»، ماسک‌های حسگردار ساخته‌اند که توان نابود کردن ویروس را نیز دارد؛ بویژه که مطرح شده واکسن‌ها چه بسا برای جلوگیری از همه‌گیری کافی نبوده و صرفا برای کاستن از علائم آن به کار می‌آیند.

در ادامه این گزارش آمده است  که ماسک دیگر صرفا یک پوشش ساخته شده از پارچه یا دیگر مواد نیست که مردم برای حفظ خود از کرونا به صورت بزنند.

وال استریت ژورنال در ادامه نوشته است : اگر در هواپیما بودید و شخصی در کنار شما عطسه کرد و شما از این نوع ماسک استفاده کنید، این ماسک هوا را قبل از تنفس آن، ضدعفونی می‌کند.

در ادامه این گزارش نگاشته شده است که این ماسک‌ها در درجه اول برای کارکنان مراکز مراقبت‌های بهداشتی طراحی شده، در حالی که نوع دیگری از آن‌ها ویژه مصرف کنندگان عادی، به بازار عرضه خواهد شد.

وال استریت ژورنال نوشته است : اما ماسک‌ها و دستگاه‌های تنفسی که به عنوان وسایل پزشکی یا محافظت از کارمندان مراکز بهداشت به بازار عرضه می‌شوند، باید برای فروش از سوی سازمان غذا و دارو یا انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت کاری در آمریکا تأیید شوند.

در ادامه افزوده اند که ماسک‌های اکنون که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان موانعی در برابر ویروس عمل می‌کنند، اما آنچه در حال حاضر در ساخته شدن است، ماسکی است که برای نابود کردن ویروس‌ها طراحی شده است.

وال استریت ژورنال نوشته است که طراحی این ماسک جدید مشتمل بر یک توری مسی است که تا حدود ۱۶۰ درجه گرم شده و ویروس را به دام انداخته و غیرفعال می‌کند و سالم بودن هوای تنفسی را تضمین می‌کند.

یکی از محققان این پروژه انتظار دارد که ماسک قابل استفاده مجدد، حدود نیم پوند (۲۲۰ گرم) وزن داشته و قیمت آن تنها چند دلار باشد.

وال استریت ژورنال در پایان نوشته است : اما ماسک ساخته شده از سوی شرکت “مدی امیون ال تی دی”، راه‌حل متفاوتی را ارائه داده و از اشعه فرابنفش برای ضدعفونی هوا استفاده می‌کند که به طرف یک محفظه کوچک پمپاژ می‌شود که روی کمربند نصب شده یا در کوله‌پشتی افراد قرار داده می‌شود