دانشمندان گفته بودند که کودکان و جوانان کورونا نمی گیرند، ولی سه دانشجو درگذشتند

کورونا این بار در بین دانشجویان سه قربانی گرفت: معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: سه نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران بر اثر کورونا جان باختند.

سعید حبیبا افزود:  البته ما آمار دقیقی درباره دانشجویان فوتی نداریم و همه آمارها تحت نظارت وزارت بهداشت و سپاه پاسداران است.

و علی لاریجانی هنوز هم میزبان ویروس کوروناست .احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس گفت که  تازگی از علی لاریجانی،رئیس مجلس، تست کرونا گرفته شده و جواب تست منفی نشده است. وی به این زودی امکان حضور در جلسات علنی مجلس

در این میان اعلام شد که ذخیره خونی کشور کم شود.مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران از وضعیت قرمز ذخیره خونی کشور، در آستانه ماه رمضان خبرداد و گفت: روزهای بسیار نگران کننده ای در پیش داریم .

در پی شیوع اپیدمی کرونا، آمار اهدای خون در ایران پایین آمده و مردم  از بیم ابتلا به کرونا در پایگاه‌های انتقال خون، بسیاری از اهداکنندگان از رفتن به این مراکز خودداری کردند.

در ادامه این گزارش آمده است که مسئولان حوزه بهداشت و درمان در ایران به علت نگرانی از کمبود ذخایر خونی در کشور مردم را به اهدای خون و بهبودیافتگان کرونا را به اهدای پلاسما فراخوانده‌اند.

احمد همتی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز  با اشاره به کمبود خون در بیمارستان‌ها، از مردم خواسته است برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

دکتر پیمان عشقی، مدیر عامل سازمان انتقال خون با اشاره به “افت خون می‌گوید: «به طور کلی سال ۹۸ به‌ دلیل اتفاق‌های متعددی که افتاد و ربطی هم به سلامت مردم نداشت، چهار درصد افت کاهش اهدای خون داشتیم. و  از اسفندماه هم ترس از انتقال ویروس کرونا، این روند کاهشی را شتاب بخشید.

مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در تازه‌ترین گزارش خود درباره شیوع ویروس کرونا در ایران، نوشت: «کوچک بودن فضای سکونت و تداخل حریم بین اعضای خانواده و روبه‌رو شدن بیش از حد ایشان با هم، معضلات اجتماعی از جمله افزایش دعواهای خانوادگی را در بر داشته است.»

این مرکز خواستار محله‌های خودکفا و شهرسازی محله‌محور و همچنین تقویت نهادهای محلی برای مدیریت بحران‌هایی چون شیوع بیماری و بروز بلایای طبیعی شده است.

این مرکز در ادامه نوشته است که برای مواجهه با بحران‌های مشابه توجه به بام سبز، در نظر گرفتن بالکن در تمامی واحدهای مسکونی و دسترسی به نور خورشید در اکثر فضاهای معماری و فضای امن بازی کودک را پیشنهاد کرده و بر ضرورت بازسازی ساختارهای شهری نظیر ساختن پیاده‌روهای پهن تاکید کرده است.

پیشتر برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی نیز از افزایش خشونت‌های خانگی در دوران شیوع ویروس کرونا خبر داده بودند.

سازمان ملل متحد نیز نسبت به افزایش این خشونت‌ها در سراسر جهان هشدار داده است.