دانشگاهیان در ایران، از شیوع بسیار خطرناک کرونا در خوزستان، ابراز نگرانی شدید کردند

شماری از  دانشگاهیان با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان خوزستان، به روحانی هشدار دادند و اعلام کردند: «دولت نسبت به سرنوشت و سلامت مردم ایران بی تفاوت شده است».

کانون صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه “چمران” اهواز، دراین بیانیه با اشاره به گسترش دوباره کرونا  در شهرهای مختلف استان خوزستان، شمار بالای مبتلایان را آزاردهنده و نشان از کم اهمیت انگاشتن سلامت شهروندان از سوی حکومت دانست.

در این بیانیه آمده است: «مسئولین با تداوم محدودیت ها، از اجتماع مردم در خیابان‌ها و بازارهای محلی شدیدا جلوگیری کنند. باید بدون هیچ مسامحه‌ای، تا کاهش معنی دار تعداد مبتلایان، دستورالعمل‌های بهداشتی مصوب را در همه صنوف، سازمانها و ادارات و بانک‌ها به صورت جدی اعمال و ارزیابی و نظارت نمایند. از طرف دیگر، بازگشایی عجولانه مدارس و احتمالا دانشگاهها نیز قطعا در حال حاضر در استان‌ خوزستان نمی تواند در دستور کار قرار گیرد زیرا می‌تواند پیامدهای بسیار منفی به همراه داشته باشد».

علیرضا بهادری شهردار بهبهان نیز  وضعیت این شهرستان را قرمز اعلام کرد و گفت: «از مردم می‌خواهیم قرنطینه خانگی را صد در صد رعایت کنند. باید خیابان‌ها خلوت شوند».

وی افزود: «با کمال تاسف وضعیت شهرستان را قرمز اعلام می کنیم، چون تست‌های مثبت کرونا به وضعیت قرمز رسیده است. از مردم می‌خواهیم  برای نجات خود قرنطینه خانگی را صد در صد رعایت کنند و خیابان‌ها خلوت شود».

شهر بهبهان از شهر‌های در “وضعیت زرد” بود که پس از بازگشایی مساجد، و امامزاده ها  مجددا روند ابتلا به این ویروس رو به افزایش است.

همچنین کریم ریگی‌زادگان، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان فارس نیز اعلام کرد که  ۲۵ نفر از کارکنان بانک‌های این استان به کرونا مبتلا شده‌اند.

او گفت: «ابتلای ۲۵ نفر از کارکنان بانک به کرونا در حالی صورت گرفته است که پس از شیوع کرونا و ارائه دستورالعمل های  بهداشتی، این موارد با دقت در بانک‌های استان فارس اجرا و نسبت به توزیع مواد ضدعفونی اقدام و طوری برنامه‌ریزی شد تا از ازدحام مشتریان در شعب بانک‌ها جلوگیری و فاصله‌گذاری اجتماعی نیز رعایت شود».

یادآوری می‌شود که تنها در بیست روز اول پس از اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران، رییس کل بانک مرکزی ایران گفته بود که “بیش از ۱۷ تن از کارکنان بانک‌ها جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند”.

جعفر طولابی، فرماندار خرم‌آباد نیز خبرداد که به علت افزایش مبتلایان به کرونا در استان لرستان، شهرهای  خرم آباد  و بروجرد کاملا تعطیل شدند.

وی افزود:  گورستان‌های خرم‌آباد تعطیل هستند و تا زمانی که وضعیت سفید نشود، این تعطیلی ادامه دارد و برگزاری عروسی و مراسم عزا در این شهر ممنوع است.

و در پایتخت ایران، در حالیکه تعداد مبتلایان به ‎کرونا در حال افزایش است، ‎شهرداری تهران گفته که اجرای ‎طرح ترافیک را از فردا آغاز می‌کند.

کاربران فضای مجازی در این باره نوشته اند: «فهم این موضوع چقدر سخت است که هزینه ریالی و اجتماعی افزایش تعداد بیماران، قابل مقایسه با درآمد طرح ترافیک نیست».