دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز: شمار قربانیان و مبتلایان در ایران ۱۵ برابر کشورهای همسایه است

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا  در ایران از دهم اسفند که کمتر از ۶۰۰ نفر اعلام شده بود تا کنون نزدیک به شش برابر شده است

یک دانشگاه معتبر امریکایی اعلام کرد:  شمار رسمی مبتلایان به کرونا در ایران تا کنون نزدیک ۱۵ برابر مجموع قربانیان در کشورهای همسایه و غرب آسیا بوده است.و تقریبا در تمام این کشورها مواردی از مبتلایان شناسایی شده مربوط به کسانی بوده که قبلا در ایران بوده‌اند.

دانشگاه جانز هاپکینز، با سابقه‌ترین و از معتبرترین دانشگاه‌های پژوهشی ایالات متحده با راه‌اندازی یک سایت‌ اینترنتی ویژه، اطلاعات مربوط به گسترش ویروس کرونا در سراسر جهان را رصد و منتشر می‌کند. آمار ارائه شده در این سایت برگرفته از آمار رسمی کشورها است.

در این سایت آمده است که بر پایه داده‌های این سایت، بیشترین شمار موارد شناسایی شده ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای غرب آسیا، به جز ایران مربوط به کشورهای کویت و بحرین با ۵۸ و ۵۵ مورد تا روز پنج‌شنبه است. وبراین اساس تعداد مبتلایان به ویروس کرونا  در ایران از دهم اسفند که کمتر از ۶۰۰ نفر اعلام شده بود تا کنون نزدیک به شش برابر شده است.

هاپکینز نوشته :  از همسایگانی که با ایران مرز زمینی دارند بیشترین موارد ابتلا با ۳۵ مورد در عراق و کمترین آن در کشورهای افغانستان و ارمنستان، هر کدام با یک مورد بوده است.

این مرکز پژوهشی در ادامه نوشته:   از میان کشورهای منطقه، امارات متحده عربی با ۲۷ مورد ثبت شده ابتلا به ویروس کرونا و عمان با ۱۵ مورد در ردیف‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در این گزارش آمده است که تا کنون در اسرائیل ۱۵ مورد، در لبنان ۱۳، قطر هشت و در جمهوری آذربایجان شش مورد ابتلا به کرونا شناسایی شده است. موارد ابتلا در پاکستان نیز پنج مورد و در عربستان سعودی دو مورد گزارش شده است.

این آمار به علت‌های گوناگون، از جمله کمبود امکانات پزشکی و تجهیزات لازم برای تشخیص ابتلا به کرونا در کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان می‌تواند در روزهای آینده تغییر کند. با این همه تا کنون ارزیابی دقیقی از چرایی و چگونگی شیوع غیر متعارف و شدید این ویروس در ایران ارائه نشده است.