دانشگاه بهشتی: «بیش از نیمی از شفا یافتگان کورونا، مشکل روحی گرفته اند

دانشکده علوم پزشکی دانشگاه بهشتی اعلام داشت که حدود نیمی از بهبودیافتگان کرونا در تهران، دچار مشکل روحی‌ شده‌اند.

محققان  این دانشگاه بر اساس نتایج یک تحقیق پژوهشی اعلام کرده اند:  این مشکل در مردان شایع‌تر از زنان است.بیشتر افرادی که دچار مشکلات روحی روانی شده‌اند بین ۴۰ تا ۵۰ سال سن داشته و عمدتا زیر دیپلم هستند.

در این طرح بیش از ۴ هزار بیمار مبتلا به کرونا که در یک ماه اخیر از بیمارستان ترخیص شده‌اند بر اساس شاخص‌های سازمان بهداشت جهانی مورد تحقیق قرار گرفته‌اند.

سرپرست ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز گفته که  گروه‌های پرخطر از حضور در سطح شهر اجتناب کنند؛ چرا که تغییری در شرایط بوجود نیامده و شهر تهران به عنوان شهری آلوده تلقی می‌شود و بسیاری از سطوح به ویروس کووید ۱۹ آلوده است.

علیرضا زالی افزود: در مناطقی که ترددها و تراکم جمعیت بیشتر است، افراد مستعد که در گروه‌های پرخطر ابتلا به این ویروس قرار دارند، در معرض خطر بیشتری هستند و باید بیشتر از سایرین توصیه‌ها را جدی بگیرند.

زالی گفت: در زمینه بیماران ترخیص شده کرونایی نیز تغییر چشمگیری را شاهد نبوده ایم؛ بنابراین با ثبات نسبتی شرایط، در مقایسه با ۲۴ ساعت گذشته در شهر تهران روبرو هستیم.

زالی تاکید کرد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی اصناف و به خصوص ناوگان حمل و نقل عمومی ضرورت دارد. و مردم هنوز هم با مشکل مواد ضدعفونی و ماسک روبرو هستند.

وی گفت: باید ماسک رایگان در اختیار مردم گذاشته شود.مردم قدرت خرید ماسک و دستکش و مواد ضد عفونی را ندارند.

شمار زیادی از کاربران نیز در این باره نوشته اند: مردم قدرت خرید نان را ندارند چه برسد به دستکش و ماسک؟

این در حالی که حکومت ایران  چند روز پیش در یک محموله کمکی‌، ۱۵ ونتیلاتور و ۵ هزار کیت تشخیص برای کمک به تروریست های حزب الله لبنان به بیروت  فرستاد. که در ان علاوه بر ماسک و وسایل محافظ شخصی و ضد عفونی کننده‌ها، شامل ۱۵ دستگاه ونتیلاتور “دستگاه تنفس مصنوعی” و ۵۰۰۰ هزار کیت تشخیص بیماری کووید۱۹ بود.