دانشگاه جانز هاپکینز هشدار داد : شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۱۰۰ میلیون نفر گذشت

دانشگاه جانز هاپکینز در گزارشی بر اساس آخرین آمار گردآوری شده  اعلام کرد که شمار ‌مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۱۰۰ میلیون نفر گذشت و شمار جان‌باختگان به بیش از دو میلیون و ۱۵۰ هزار نفر رسید.

در ادامه این گزارش آمده است که این آمار دانشگاه نشان می‌دهد:  ایالات متحده آمریکا با بیش از ۲۵ میلیون مبتلا به کرونا، بیشترین موارد ابتلا به این ویروس را دارد و پس از آن، هند و برزیل به‌ترتیب کانون‌های شیوع کووید‌ـ‌۱۹ به شمار می‌روند.

از سویی دیگر، بریتانیا، نیز  با ثبت یک هزار و ۶۳۱ مورد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا طی شبانه‌روز ساعت گذشته، به اولین کشور اروپایی تبدیل شد که در آن بیماری کووید-۱۹ جان بیش از ۱۰۰ هزار نفر را گرفته است.

همزمان بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در واکنش به این آمار گفت که مسولیت کامل این تعداد تلفات قابل توجه را می پذیرد، و برای تک تک جان‌‌‌های از دست رفته عمیقا متاسف است.

در همین راستا ، دولت بایدن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد  که ایالات متحده  برای واکسینه کردن «کل جمعیت ایالات متحده تا پایان تابستان»، واکسن کافی در اختیار خواهد داشت.

این بیانیه با اشاره به طرح دولت بایدن برای واکسینه کردن صد میلیون نفر در صد روز اول کار این دولت، تاکید کرد که ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونای ساخت شرکت‌های مدرنا و فایزر برای تحویل تا آخر تابستان خریداری شده است و ارسال واکسن به ایالت‌ها به ۱۰ میلیون دوز در هفته افزایش می‌یابد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز در این باره گفته است که بر اساس این سفارشات جدید، ایالات متحده ۶۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا خواهد داشت که این میزان واکسن برای واکسیناسیون ۳۰۰ میلیون نفر تا پایان تابستان کافی است. جو بایدن روز سه‌شنبه در کاخ سفید گفت که این طرح به میلیون‌ها آمریکایی اجازه می‌دهد زودتر از آنچه پیش‌بینی شده واکسینه شوند.

بنابراین طرح دولت جدید طی سه هفته، سرعت ارائه واکسن به ایالات‌ها حدود ۱۶ درصد افزایش می‌یابد و به حداقل ۱۰ میلیون دوز در هفته می‌رسد. دولت همچنین در نظر دارد از سه هفته قبل به ایالت‌ها اطلاع دهد که چه میزان واکسن به آن‌ها ارائه خواهد شد تا برنامه‌بریزی دقیق‌تری داشته باشند.