دبیرکل اوپک تعرض پهپادهای ساخت ایران به تاسیسات نفت عربستان سعودی را محکوم دانست

دبیرکل اوپک تعرض پهپادهای ساخت ایران به تاسیسات نفت عربستان سعودی را محکوم دانست

در واکنش به انفجار نفتکش‌های عربستان سعودی  در بندر فجیره، محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفت :  منطقه ” نیاز به صلح و ثبات دارد”. او افزود که خاورمیانه بسیار استراتژیک است.” و توصیه کرده گفت: «منطقه را تنش زا نکنید ،هر اتفاقی در منطقه بیافتد، بقیه جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد».

دبیرکل اوپک با محکوم دانستن  حمله پهپادها به تاسیسات نفتی عربستان نیز، گفت: «با حمله به تاسیسات نفتی عربستان، آرامش منطقه را نباید بر هم زد. این منطقه بسیار استراتژیک است  .

شبه‌نظامیان حوثی در یمن، روز گذشته (سه شنبه) با پرواز دادن دو پهپاد، تأسیسات نفتی عربستان سعودی را هدف قرار دادند و موجب بروز آتش سوزی شدند.

در این حمله، آسیب زیادی به لوله های پمپاژ نفت وارد آمد و موجب توقف انتقال نفت از این خط لوله ها شد.

این خط لوله ۰به طول هزار و دویست کیلومتر، یک خط انتقال نفت مهم عربستان بود که ظرفیت انتقال دستکم ۵ میلیون بشکه نفت در روز را دارد.

وزارت خارجه امارات عربی متحده، حملاتی را که حوثی های یمن با حمایت جمهوری اسلامی  انجام دادند محکوم کرده و گفته بود : جامعه بین‌المللی باید در قبال کسانی که امنیت و ایمنی رفت و آمد دریایی را به خطر انداخته اند، مسئولیت نشان دهد.

حوثی‌ها حمله اخیر خود را با استفاده از پهپادهای ساخت حکومت اسلامی تائید کرده و علت آن را پاسخی خوانده‌اند به محاصره یمن و حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان، علیه مناطق تحت کنترل این گروه دانستند.

آگاهان می گویند: حوثی ها خود شخصا قادر به ساخت پهپاد نیستند و آن را از ایران گرفته اند.  این پهپاد ها توسط «شرکت صنایع هواپیما سازی ایران» تولید و از راههای زمینی عمان به داخل یمن توسط نیروهای رژیم ایران قاچاق می شود .

دبیرکل اوپک ، در گفتگو با روزنامه د نشنال افزود:این منطقه  مهم و حساس است ، و به اندازه کافی شاهد آشوب و هرج و مرج بوده ، و” نیاز به صلح و ثبات دارد” .

حوثی ها در یمن به نیابت از جانب حکومت ایران عمل میکنند و هدف آن ها متزلزل کردن موقعیت داخلی عربستان و آسیب رساندن به صادرات نفت و درآمد ملی آن کشور است .

بارکیندو گفت : ما در اجلاس آینده تولیدکنندگان  اوپک و غیر اوپک که در جده برگزار خواهد شد باید علاوه بر تصمیم گیری در مورد کاهش یا افزایش تولید ، خطرات ژئوپلتیکی هم را مطرح کنیم .

یادآوری می شود که  در ماه‌های گذشته، حکومت ایران بارها تهدید کرده در صورتی که صادرات نفت ایران با مانع روبروشود، بستن تنگه هرمز را به عنوان یک گزینه در دستور کار قرار می‌دهد.

ولی اکنون، از بیم رویارویی نظامی با ایالات متحده، می کوشد با انجام عملیات خرابکاری، به تولید و صادرات نفت امیرنشین های عرب آسیب برساند.

2 دیدگاه‌

  1. خوب جمهوری اسلامی ایران همیشه چه درداخل وچه در سطح بین المللی بصورتهای نیابتی اقدام به پیشبردن اهداف ونیات شوم خودش بوده وهست وخواهد بود. مثلاً درسرکوب اعتراضات داخلی همیشه ازنیروهای سپاه پاسداران وبسیجیان استفاده کرده ومیگویدکه نیروهای (خودسر) ویا (لباس شخصی ها) اقدام به چنین کار/کارهایی کرده اند. برای کشتن قوم یهود واسراییلیان ازنیروهای افغانی استفاده کرده درسوریه وتعداد کمی هم نیروهای ایرانی الاصل درسطح فرماندهی ویا تهاجمی. درعربستان هم ازنیروهای حوثی بهره برده است. خوب باید بداند که جواب هر(هایی) – (هوی) میباشد و رژیم ایران خودش آغازگراین فتنه ونفاق ودشمنی درمنطقه بوده است و عربستان سعودی و یا امارات هم چلاق نیستند که آنها هم هواپیماهی مدرن بمبارن کننده بدون خلبان دارند.

  2. جالبه که عربستان واکنشی نشان نداده۰ ببینید اگر آمریکا و ھَمپیمانانش در منطقه بخواھند تا جمهوری اسلامی را با زور نابود سازند، خیلی برایشان سادہ ھست اماّ آنها میخواھند با شکیبایی جلو برند تا آسیبی به جان ملّت وارد نشه۰

Comments are closed.