دبیرکل به مجمع عمومی سازمان ملل: حکومت ایران همچنان به نقض فاحش حقوق بشر ادامه می‌دهد

آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی به مجمع عمومی این نهاد درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، ابراز نگرانی کرد و از اعدام، بازداشت و سرکوب معترضان و صدور احکام قضایی علیه زنان و کودکان، از «نقض فاحش حقوق بشر» در این کشور انتقاد کرد.

آنتونیو گوترش در ادامه این گزارش نوشته است: در این گزارش ضمن اشاره به «نقض فاحش حقوق بشر» از سوی حکومت ایران، به سرکوب گسترده اعتراضات سراسری از جمله در آبان و دی‌ماه سال گذشته اشاره کرده است.

او در ادامه از  استفاده «بیش از حد و مرگبار» نیروهای امنیتی از خشونت در برابر اعتراضات را مطرح و مورد انتقاد قرار گرفته است.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به استفاده از مجازات اعدام برای دامنه‌ای از جرایم متفاوت، از اجرا نشدن توصیه‌های این سازمان از سوی حکومت ایران نوشته است:  در این حوزه،‌ به ۲۸۰ مورد اعدام در سال ۲۰۱۹ میلادی که ۱۳ مورد از آن‌ها در ملاء عام صورت گرفته است.

او در بخشی دیگر از این بیانیه نوشته است : شمار زیادی از متهمان سیاسی  دادرسی عادلانه ندارند و با انان برخورد نابرابر صورت می گیرد که از جمله مصادیق نقض حقوق بشر است.

میشل باشله،‌ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، نیز اخیرا  خواستار آزادی زندانیان سیاسی شده و بر مسئولیت حکومت در تامین جان و سلامت آن‌ها تاکید کرده بود.

گوترش، در ادامه به بازداشت‌های «خود سرانه» شهروندان دو تابعیتی اشاره کرده و نوشته است که این امر  از جمله موارد نقض آشکار حقوق بشر است.

دبیرکل سازمان ملل بحران شیوع کورونا را نیز موجب وخیم‌تر شدن شرایط حقوق بشر در ایران دانسته و در مورد زندانیان سیاسی، به صدور احکام حبس طولانی‌مدت برای فعالان محیط زیست انتقاد کرده است.

در این گزارش به مقام‌های ایران توصیه شده همه تبعیض‌های جنسیتی علیه زنان را متوقف کرده و کسانی را که به دلیل عقایدشان در زندانند «فورا» و «بدون قیدوشرط»‌ آزاد کند. در این زمینه همچنین از تهران خواسته شده به «کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان» بپیوندد.