دبیرکل حزب کومله کردستان ایران، در واکنش به فراخوانی شاهزاده رضا پهلوی آن را گامی مثبت دانست

پیام شاهزاده رضا پهلوی با استقبال شماری از گروه های سیاسی روبرو شده که گفته اند به مطالعه طرح او ادامه می دهند تا موضع خود را نسبت به آن مشخص سازند. ولی رهبران این گروه ها هنوز موضع خود را به صورت علنی بیان نداشته اند.

رهبر حزب کومله کردستان ایران یکی از نخستین کسانی بود که به این فراخوانی پاسخ داد.

عبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله در گفتگوی تلویزیونی با شبکه خبری ایران اینترنشنال در این باره  گفت: شاهزاده رضا پهلوی با این فراخوان  خواست از چارچوب آن ذ هنیت هایی که در اطراف اش  وجود دارد بیرون بیاید  و از  نقش سنتی پسر پادشاه و وارث تخت و تاج ایران را  نه اینکه رسما نفی کنند نه بلکه در تلاش اند تا از آن فاصله بگیرند و‌ به عنوان یک شهروند فعال سیاسی، پا پیش بگذارند؛ البته با پشتوانه شناخت و‌معروفیت و موقعیتی که دارند.

عبدالله مهتدی در این برنامه ایران را یک کشور چند ملیتی دانست و بر این زمینه تاکید گذارد که وی و حزب او به خاطر چندین دهه مبارزه علیه رژیم خمینی، نماینده ” ملت کردستان” است. این سخنان مهتدی، با ابراز اعتراض علیرضا نوری زاده، میهمان دیگر این مناظره، روبرو شد که بیان چنین سخنانی را محکوم دانست.

آشنایان امور می گویند که حزب کومله بارها از پیوستن کردستان ایران به طرح کردستان بزرگ سخن گفته و حالا نیز خواهان تامین شرایطی است که بسیاری از خواسته های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی این گروه در مورد کردستان در اتحاد بزرگ منظور گردد.

نوری زاده ایران را یک کشور چند قومیتی دانست و تاکید کرد که در ایران آینده همه اقوام ایرانی در کنار یکدیگر زندگی خواهند کرد و هیچ کس در اقلیت نیست.

دبیر کل حزب کومله در ادامه افزود: این تلاشی است که شاهزاده رضا پهلوی  سعی دارد از ان قالب و چارچوب سنتی که طرفداران اش که  به عده ای خاصی از جمله سلطنت خواه و مشروطه محدود می گردد بیرون بیاید.

عبدالله مهتدی در پاسخ به پرسش های مجری برنامه که چندین بار از وی پرسش نمود که آیا شما و گروهتان این دست یاری شاهزاده رضا پهلوی را می فشارید جواب روشنی نداد و فقط گفت که آن را گامی مثبت می داند.

او گفت:  این پیام رضا پهلوی در حد خودش یک گام مثبت است و با سایر تلاش ها می تواند  یک اتحاد وسیع یک اپوزیسیون دموکراسی خواه در ایران شکل بگیرد  و از این لحاظ می تواند با چنین  اتحادی خدمت کند.  البته  برای این پیمان هنوز برنامه ای نیست اما  امیدوارم که شکل بگیرد ، باید خیلی مشخص تر در باره تبعیض ها ، ملت  کرد و مردم ایران  و گسل های اساسی اجتماعی که در ایران وجود دارد باید خیلی اساسی تر بحث و بررسی شود.

شاهزاده پهلوی در سخنان شب گذشته (دو شنبه ) خود با تاکید بر اصلاح‌ناپذیر بودن حکومت ایران گفت: «تنها آلترناتیو مقبول، حاکمیت مردم ایران است».

او از تمام مخالفان حکومت اسلامی ایران که به دموکراسی اعتقاد دارند، خواست بر روی «نجات ایران» متمرکز شوند.

وی در این پیام افزود: «هر روز ادامه حکومت اسلامی، آینده‌ای حتی تاریک‌تر از امروز» را به همراه خواهد داشت. و این حکومت جز  «انزوا، سرخوردگی، فروپاشی اجتماعی، تبعیض و خفقان» دستاورد دیگری برای مردم ایران ندارد.