دبیرکل سازمان ملل: از جنگ تازه و احتمال ویرانی لبنان نگران هستم

دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش نیز از احتمال درگیری نظامی بین حزب الله لبنان و اسرائیل ابراز نگرانی کرد.

حزب الله که با کاهش شدت جنگ در سوریه، دوباره متوجه جبهه جنگ با اسرائیل شده است، در هفته های اخیر بهانه جدیدی برای ایجات بحران با اسرائیل دست یافته که یکی اختلاف نظر دو کشور در مورد خط تعیین حریم آب های اقتصادی بین دو کشور است که ممکن است دارای ذخایر سرشار گاز طبیعی باشد و دیگری احداث دیوار مرزی بین اسرائیل و لبنان است که دولت بیروت ادعا می کند که در ۱۶ نقطه از داخل خاک آن کشور می گذرد.

دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که اگر جنگ تازه ای بین حزب الله و اسرائیل درگیر شود، سرزمین لبنان دچار خسارت های دهشتنک خواهد گردید.

یک وزیر کابینه اسرائیل هشدار داده بود که اگر حزب الله دست به تعرض بزند و جنگ تازه ای روی دهد، ممکن است ویرانی ها در لبنان آنقدر زیاد باشد که آن کشور به عصر حجر بازگردد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، این سخن آن وزیر را نکوهش کرده بود.

نگرانی گوترش در حالی بیان می شود که هم اسرائیل و هم دولت مرکزی لبنان گفته اند که مایل به جنگ و خونریزی نیستند، بلکه حاضرند اختلافات از طریق دیپلماتیک حل شود.

ولی حکومت اسلامی ایران، که همیشه با ایجاد بحران منطقه ای می کشود به بهره برداری های سیاسی و نظامی بپردازد، حزب الله را برای یک جنگ تازه علیه اسرائیل آماده می سازد.

دیوید ساترفیلد، فرستاده آمریکایی می کوشد از طریق رفت و آمد بین اورشلیم و بیروت، از بروز انفجار بین دو کشور جلوگیری کند. در گزارش های پیشین آمده بود که او طرحی را برای حل اختلاف اسرائیل و لبنان بر سر میدان های گازی اماده کرده که به موجب آن، لبنان سهم بزرگتری از آب های اقتصادی در مدیترانه را صاحب خواهد شد.