دبیرکل سازمان ملل: «حزب الله لبنان باید خلع سلاح شود و از ادامه دخالت نظامی دست بردارد»

دبیر کل سازمان ملل آنتونیو گوترش خواهان آن شد که برای خلع سلاح گروه تروریستی حزب الله لبنان اقدامات مشترک و جهانی انجام گیرد. او در سخنان خود گفت که این گروه چریکی، با کمک جنگ افزارهایی که از حکومت ایران دریافت می کند، به دخالت نظامی در سوریه و کشورهای دیگر می پردازد و باید به وضع پایان داده شود.

شورای امنیت سازمان ملل قرار است امشب (چهارشنبه) در یک جلسه غیرعلنی، اوضاع جنگی در سوریه و دخالت های مسلحانه حزب الله و گروه های دیگر در کشتار مردم آن کشور را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

حزب الله سی و نه سال پیش توسط حکومت اسلامی ایران در خاک لبنان برپا شد تا بتواند خاک آن کشور ضعیف و آسیب پذیر را به پایگاهی برای حمله به اسرائیل، به امید نابود کردن این کشور مبدل سازد. در حال حاضر حزب الله قوی ترین نیروی نظامی، نه تنها در لبنان، بلکه بسیاری دیگر از کشورهای خاورمیانه می باشد و گفته می شود که رژیم ایران حدود یک صد هزار موشک و راکت و خمپاره در اختیار این سازمان گذاشته است.

در سال های اخیر بسیاری از کشورهای غربی حزب الله لبنان را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده اند، که آخرین آن ها دولت آلمان بود.

گوترش در ادامه سخنان خود همچنین خواستار شد که دخالت جنگی حزب الله در سوریه نیز متوقف شود. این گروه به دستور رژیم ایران، حکومت بشار اسد را در کشتار حدود نیم میلیون نفر از مردم آن کشور، یاری بخشیده است.

حسن نصرالله سرکرده حزب الله سال گذشته گفته بود که همه بودجه حزب الله و حتی آب و نان و اسلحه آن توسط حکومت اسلامی ایران تامین می شود.

دو روز پیش از مباحثات شورای امنیت در رابطه با ادامه جنگ در سوریه و نقش کشورهای دیگر در آن کشور، سازمان عفو بین الملل در گزارشی، حزب الله لبنان، حکومت ایران و ارتش روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی در سوریه متهم ساخته بود.