دبیرکل سازمان ملل هشدار داد: جهان با خطر دوقطبی شدن از سوی چین و آمریکا مواجه شده است

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، طی سخنانی در نشست مجازی مجمع جهانی اقتصاد،به رهبران کشورها هشدار داد که جهان علاوه بر بحران شیوع کرونا و سخت‌ترین بحران اقتصادی یک قرن اخیر، با تهدید تغییرات اقلیمی و احتمال دوقطبی شدن جهان از سوی آمریکا و چین مواجه است.

گوترش با اشاره به عدم توافق جهانی در مورد نحوه استفاده از فضای مجازی و نیز تهدید فزاینده گسترش سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی تاکید کرد کشورهای جهان در سال ۲۰۲۱ باید به این مشکلات رسیدگی کنند.

دبیرکل سازمان ملل رویکرد کشورهای ثروتمند در تهیه سریع واکسن برای جمعیت خود و نادیده گرفتن نیاز کشورهای در حال توسعه به واکسن را “اشتباه” خواند و خواستار دسترسی کشورهای جهان به واکسن‌های ارزان قیمت شد.

گوترش با تاکید بر اینکه غلبه بر همه‌گیری کرونا باید «به جنگ ما علیه طبیعت پایان دهد، روند فاجعه‌بار تغییرات اقلیمی را برعکس کند و سیاره ما را احیا کند».

بی‌توجهی انسان به طبیعت و فعالیت‌های صنعتی که سبب تحولات طبیعی می‌گردد، از علت‌های اصلی ذوب شدن سریع یخچال‌های طبیعی در سراسر جهان است. یخچال‌های طبیعی ارتباط فشرده‌ای با منابع آب در جهان دارد و اگر همه آن‌ها ذوب شود، سطح آب دریاهای جهان حدود ۶۰ متر افزایش خواهد یافت.

با این‌حال همیشه نابودی زمین در دست فعالیت انسان‌ها بوده است. انسان‌ها همواره زیاده‌خواه بوده‌اند و با تیشه به ریشه‌ی خود زده‌اند. ذوب شدن و از بین‌رفتن یخچال‌های طبیعی برای تمام انسان‌هایی که بر این کره خاکی زندگی می‌کنند مشکل‌ساز خواهد بود. از این‌رو باید با توجه به شرایطی که اکنون در آن قرار داریم فعالیت‌های صنعتی خود را تحت کنترل درآوریم.

در این میان کشورهای صنعتی و پیشرفته بیشترین سهم را در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارند. همان‌گونه که در مطالب بالا اشاره شد انتشار گازهای گلخانه‌ای یکی از دلایل عمده گرم شدن زمین و در نتیجه ذوب شدن یخچال‌های یخی است. پس در این صورت یکی از راه‌های کاهش گرم شدن زمین جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌باشد

پیشتر نیز گزارش شده بود که در گرینلند، یک لایه عظیم یخی واقع در نوار قطبی شمال متلاشی شده است . این لایه یخ به مساحت ۱۱۳ کیلومتر مربع، بعد از سال‌ها ترک خوردگی، سرانجام سه هفته پیش از هم پاشید. در چند سال اخیر، تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین، دمای قطب شمال را افزایش داده و موجب ذوب بی‌سابقه یخچال‌های پهناور این منطقه شده است .