دبیرکل ناتو به ترکیه می رود

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ینس استولتنبرگ، دبیرکل این سازمان دوشنبه ۵ اکتبر به ترکیه سفر خواهد کرد.

ترکیه عضو ناتو بوده اما هیچگاه با ناتو همکاری نکرده و همیشه خودسرانه عمل کرده است و در رابطه با ارمنستان و آذربایجان نیز با دخالت خود آتش جنگ را گسترده و تشدید کرده است

ترکیه همیشه بر خلاف خواسته هایشان عمل کرده و الان هم با مخالفت با برقراری آتش بس می خواهد به بحران منطقه دامن بزند و منطقه قفقاز را به جنگ خونین تازه ای بکشاند.   این در حالی که ایالات متحده و کشورهای اروپایی و حتی روسیه برای فرونشاندن آتش جنگ تلاش می کنند .

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نیز روز گذشته (آدینه ) اعلام کرد که در پی دیدار مسئولین ترکیه و یونان، سازوکار ویژه‌ای برای کاهش تنش در مدیترانه شرقی طراحی کرده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، نیز پیشتراعلام کرده بود که   دولت‌های یونان و ترکیه گفت‌وگوهای فنی با هدف پیشگیری از بروز حادثه همزمان با افزایش تنش نظامی بین دو کشور را آغاز کرده‌اند.  اما  تاکنون مذاکرات دو طرف در سطح نظامی به نتیجه نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دو کشور یونان و ترکیه که هر دو عضو ناتو هستند از چند هفته پیش در آب‌های شرقی دریای مدیترانه حضور نظامی خود را تقویت کرده‌اند.  ترکیه عملیات اکتشافی برای شناسایی منابع انرژی در این منطقه را از چند ماه پیش شروع کرد ولی یونان این نقاط را بخشی از حریم دریایی خود می‌داند.

با وجودی که دخالت مستقیم ناتو برای کاهش تنش بین کشورهای عضو این پیمان بسیار نادر است ولی در گذشته روش‌های مشابهی از جمله برقرار کردن یک خط تماس ویژه برای موارد اضطراری مورد استفاده قرار گرفته است.

از زمانی که ترکیه یک کشتی اکتشافی با اسکورت نیروی دریایی را به آب‌های شرق دریای مدیترانه اعزام کرده نیروهای مسلح یونان در حال آماده باش کامل هستند. هر دو کشور کشتی‌های جنگی به منطقه اعزام کرده و در آب‌های بین قبرس و سواحل جنوبی ترکیه رزمایش انجام داده‌اند.

سخنگوی حزب حاکم ترکیه نیز هشدار داد که اگر اتحادیه اروپا به دلیل اختلافات مربوط به شرق دریای مدیترانه آنکارا را تحریم کند این کشور همکاری خود برای جلوگیری از حرکت مهاجران به سوی اروپا را متوقف خواهد کرد.