دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر: نزدیک به ۳ میلیون نفر در کشور به مواد مخدر اعتیاد دارند

طبق آمار رسمی، ۶۷ درصد از معتادان به مواد مخدر در ایران تریاک و شیره، ۱۲ درصد علف، ماری‌جوانا و گل، ۱۱ درصد هروئین و کراک و ۸ درصد شیشه مصرف می‌کنند

پاسدار اسکندر مومنی، دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، از افزایش ۵ درصدی گرایش به مواد مخدر در ایران خبرداده و گفت :بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار معتاد به مواد مخدر در کشور وجود دارد .  اما دولت روحانی می گوید : اعتیاد در سطح کشور ۲۵ درصد کاهش یافته است .

پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، ماه گذشته گفته بود  که حدود چهار میلیون نفر در کشور به صورت تفننی، مستمر یا اعتیادی، مواد مصرف می‌کنند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشتر از رشد پنج درصدی گرایش به مواد در کشور خبر داده و گفته بود  سالانه سه هزار نفر بر اثر مصرف مواد فوت می‌کنند. او از سازمان‌های مردم‌نهاد برای کمک به دولت در حل مشکل استمداد کرده است.

فقر و بیکاری ونابسامانی‌های اجتماعی و نبود امکانات لازم  برای نوجوانان و جوانان و دسترسی آسان به مواد مخدر، از جمله دلایل گسترش اعتیاد در ایران عنوان می‌شود.

مومنی افزود: نهاد های مردمی باید برای مبارز با اعتیاد  به دولت کمک کنند چون به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد و علاوه بر آن انجام خدمات درمانی را نیز بر عهده بگیرد.

طبق آمار رسمی، ۶۷ درصد از معتادان به مواد مخدر در ایران تریاک و شیره، ۱۲ درصد علف، ماری‌جوانا و گل، ۱۱ درصد هروئین و کراک و ۸ درصد شیشه مصرف می‌کنند.