دبیر کل ناتو: اگر رژیم ایران به اسرائیل حمله کند، از اسرائیل دفاع نمی کنیم

دبیرکل ناتو (پیمان نظامی کشورهای اروپایی) می گوید که حتی اگر اسرائیل مورد تهاجم رژیم ایران قرار گیرد، از عملیات دفاعی ناتو برخوردار نخواهد شد و کشورهای عضو این پیمان نظامی، از اسرائیل پشتیبانی نخواهند کرد، و اسرائیل نباید انتظاری داشته باشد.

گفتنی است که اسرائیل هرگز به یاری نظامی از جانب کشورهای خارجی چشم ندوخته و به موفقیت از خود دفاع کرده است. اسرائیل حتی بارها ابراز آمادگی برخی کشورها را برای اعطای حمایت نظامی و عملیاتی رد کرده و اعلام داشته است که دفاع از خاک اسرائیل، به عهدۀ سرباز اسرائیلی است.

در مصاحبه ای که در روزنامه آلمانی دِر اِشپیگِل انتشار یافت، یانس استولتنبرگ Yans Stultenberg در توضیح این سیاست گفت که اسرائیل یک کشور عضو ناتو نیست و نمی تواند از حمایت آن برخوردار شود.

او همچنین گفت که ناتو در جریان نزاع های جاری در خاورمیانه دخالتی ندارد و همچنین از روند صلح اسرائیل و فلسطینی ها به دور است و از این رو نمی تواند در این جریانات نیز نقشی ایفا کند.

دبیرکل ناتو در پاسخ به پرسش که نسبت به خواسته اسرائیل دایر بر این که همه نیروهای ایرانی باید خاک سوریه را ترک گویند، چه می اندیشد، گفت: در نزاع های خاورمیانه، ناتو نقشی ندارد و از این رو نمی تواند نظری بیان کند.

او در مورد سرنوشت برجام نیز گفت که کشورهای عضو ناتو در این زمینه دیدگاه های مختلف و متفاوتی دارند و باید دید که عاقبت این پزمان چه خواهد شد. با این همه او تاکید کرد که همه کشورهای عضو ناتو بر این نکته توافق دارند که برجام برای جلوگیری از دستیابی حکومت ایران به بمب هسته ای نقش سازنده داشته است.

دبیرکل ناتو در عین حال تائید کرد که بین کشورهای عضو، اختلاف نظرهای اساسی در مورد برجام وجود دارد، ولی حاضر نشد در این زمینه توضیح بیشتری دهد.

با این همه، وی در مورد برنامه های موشکی رژیم ایران، با صراحت از آن انتقاد کرد و گفت که این تلاش حکومت ایران موجب افزایش بی ثباتی در منطقه می شود.

دبیرکل ناتو در پایان گفت که گرچه کشورهای اروپایی همچنان به برجام پایبند هستند، ولی باید دید که پس از خروج ایالات متحده از آن، سرنوشت برجام چه خواهد شد.