دختر اسرائیلی که از سوریه به اسرائیل باز گردانیده شد، انگیزه سیاسی یا امنیتی نداشته است

در پایان بازپرسی از دختر بیست ساله اسرائیلی که به طور غیرقانونی وارد خاک سوریه شده و پس از دو هفته به اسرائیل بازگردانده شد، مقامات “شاباک” (سرویس امنیت داخلی اسرائیل) گفتند که این ماجرا جنبه امنیتی نداشته و دختر نامبرده که هویت او همچنان محرمانه مانده زیانی به امنیت کشور نرسانده و به مقامات پلیس سپرده می شود تا مقدمات محاکمه او به اتهام عبور غیرقانونی از مرز فراهم آید.

حزب الله لبنان که در سوریه حضور گسترده ای دارد، ادعا کرد که ناظر عبور این دختر از ناحیه کوهستانی و خطرناک به داخل خاک سوریه بوده و حتی از آن فیلمبرداری کرده است.

این دختر دو هفته پیش با عبور از یک نقطه خطرناک و کوهستانی، که تور سیمی در آن جا قرار داده نشده، وارد خاک سوریه شد و یک هفته پس از آن، دولت دمشق از طریق روسیه به اسرائیل اطلاع داد که این شهروندان اسرائیلی را در بازداشت دارد.

با میانجیگری روسیه، اسرائیل دو چوپان سوری را که در بازداشت داشت آزاد کرد و دختر نامبرده چند روز پیش به اسرائیل بازگردانده شد.

اسرائیل اعلام کرد که یک امتیاز انسان دوستانه در ازای این رفتار سوریه به آن کشور اعطا می کند که ماهیت آن به درخواست دولت مسکو محرمانه می ماند. ولی رسانه های خبری نوشتند که این امتیاز، اعطای یک میلیون و دویست هزار دلار پول به روسیه است که در ازای آن، واکسن ضد کورونا از نوع اسپوتنیکِ وی، به سوریه فرستاده شود.

نتانیاهو حاضر به تایید این خبر نشد، و تنها، گفت: «هیچ واکسن از اسرائیل به سوریه انتقال نمی یابد». این واکنش، خرید واکسن از روسیه و ارسال آن به دمشق را نفی نمی کد.

برخی محافل سیاسی در اسرائیل می گویند که نتانیاهو برای بهره برداری انتخاباتی بوده که به این گذشت دست زده، ولی محافل دیگر می گویند که اگر این دختر اسیر به دست حزب الله لبنان می رسید، به یک معضل پیچیده مبدل می گردید و ممکن بود حزب الله امتیازات بسیار زیادی از اسرائیل طلب کند.

این دختر که شایعات زیادی درباره انگیزه او انتشار یافته، پیشتر هم در صدد برآمده بود از مرز با غزه و از مرز با اردن بگذرد و در هر دو مورد، به موقع شناسایی شده و به خانه اش بازگشت داده شده بود. برخی از آشنایانش، او را یک “دختر ماجراجو” توصیف کرده اند.