دختر ورزشکار ایرانی که “لباس غیراسلامی” داشت، ترسید باز گردد، حالا می خواهند لباس ورزش اسلامی بدوزند

صدف خادم اولین زن بوکسور ایرانی و مربی اش مهیار منشی پور از ترس آن که هنگام ورود به فرودگاه بازداشت شوند، پس از شرکت در مسابقه بین المللی حاضر به بازگشت نشده اند و بدین سان، یک ورزشکار دیگر ایرانی، به علت شرایط دشوار و سرکوبگرانه رژیم، به ناچار از وطنش دور می شود.

علت هراس خانم خادم و مربی اش آن است که در یک مسابقه بین المللی، با لباس استاندارد ورزشی شرکت کرده، که از دیدگاه رژیم ایران، اسلامی محسوب نمی شود و برخی نقطه های بدن او را نمایش داده است.

سخن از  اولین بوکسور زن ایرانی است که در یک مبارزه رسمی بین‌المللی و بدون پوشش اسلامی مقابل حریف فرانسوی خود به پیروزی رسید، وی پس از این مسابقه از ترس بازداشت توسط مقامات ایرانی  به ایران باز نمی گردد . فدراسیون ایران برای جلوگیری از این وقایع درصدد است تا با طراحی یک لباس اسلامی برای زنان از این وقایع جلوگیری شود . البته لباس اسلامی برای ورزشکاران بسیار  دست و پا گیر است و ازادی آنان را در حین مسابقه می گیرد.

شهریار رحمانی، دبیر فدراسیون بوکس ایران،  شش ماه پس از آنکه صدف خادم به عنوان اولین بوکسور زن ایرانی در یک مبارزه رسمی بین‌المللی و بدون پوشش اسلامی مقابل حریف فرانسوی خود به پیروزی رسید، گفت: «قرار است لباس اسلامی مناسب برای بانوان بوکسور ایرانی با هدف شرکت در میادین جهانی بوکس تعریف شود ».

دبیر فدراسیون بوکس ایران، درباره حضور زنان در ورزش بوکس گفت: بانوان فعال در رشته ورزشی بوکس نیز می‌توانند با پوشش مناسب در رقابت‌ها حاضر شده و افتخار آفرین شوند.

ورزش بوکس زنان تا چهار دهه بعد  از روی کار امدن جمهوری اسلامی در ایران ممنوع ماند اما در سال گذشته  سایت فدراسیون بوکس برای نخستین بار از ثبت نام زنان برای آموزش داوری و مربیگری بوکس خبر داد.راه اندازی بوکس زنان در ایران سال‌ها با مخالفت‌ نهادهای حکومتی مواجه بوده است

برخی مراجع تقلید و دینی حکومت ایران  از جمله آخوند حسین مظاهری در باره ورزش بوکس زنان گفته اند : فرهنگ غالب بر این نوع رشته‌ها و مسابقات آن‌ها که مغایر با فرهنگ اسلامی و مذهبی ایرانی ماست، برای زنان جایز نیست .

صدف خادم در گفت ‌وگوی تلویزیونی با ایران اینترنشنال، گفت: «من با افتخار و با انرژی ۸۰ میلیون ایرانی که  پشت سرم آنرا احساس می‌کردم پیروز شدم . این لحظات را هزار بار در خواب دیده بودم و با تمام وجودم بازی کردم».

مهیار منشی‌پور مربی صدف خادم  ۶ ماه پیش در مصاحبه ای با ایران اینترنشنال گفته بود  که پس از شنیدن خبرهایی مبنی بر وجود احتمال بازداشتش در ایران تصمیم گرفته به ایران بر نگردد و صدف خادم هم در پی تصمیم مربی‌اش، بازگشتش به ایران را لغو کرده و در فرانسه می‌ماند.