درباره لزوم خروج سپاه قدس از سوریه، وزیر خارجه جدید اسرائیل با همتای روسی خود تلفنی گفتگو کرد

وزیر خارجه اسرائیل در تماس تلفنی با همتای روسی خود، امکان بیرون راندن سپاه قدس از سوریه و پایان بخشیدن به تهدیدهای رژیم اسلامی علیه اسرائیل سخن گفت. ولی درباره مطالب رد و بدل شده، اطلاعاتی انتشار نیافته است.

ژنرال نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل، گبی اشکناری، که در این هفته پست وزارت خارجه را تحویل گرفت، به سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه یادآور شد که رژیم ایران با حضور گسترده نظامی خود در سوریه، امنیت اسرائیل را به صراحت به خطر می اندازد و اسرائیل نمی تواند در برابر چنین وضعی ساکت بنشیند.

گبی اشکنازی که در گذشته رئیس ستاد کل ارتش دفاعی اسرائیل بوده، و به نیازهای امنیتی به خوبی آگاهی دارد، یادآور شد که فرماندهان سپاه پاسداران به صورت علنی گفته اند که پس از استقرار دائم در سوریه، قصد دارند کشور اسرائیل را از طریق بلندی های گولان مورد حمله قرار دهند.

فرماندهان سپاه پاسداران در ماه های گذشته به صراحت گفته بودند که وقتی در سوریه مستقر شوند، همراه با نیروهای مزدور تحت فرماندهی خود، از طریق بلندی های گولان، اسرائیل را هدف حمله قرار خواهند داد و این کشور را نابود خواهند کرد.

آن ها با لحن تمسخر انگیز به نتانیاهو توصیه کرده بودند برود شنا یاد بگیرد، زیرا تنها راه فرار ملت اسرائیل از سرزمین پدری خود، شنا کردن در دریای مدیترانه خواهد بود.

در بیانیه وزارت خارجه اسرائیل که به دنبال این گفتگوی تلفنی صادر شد، به پاسخ های وزیر خارجه روسیه، در مورد خروج نیروهای سپاه قدس از سوریه اشاره ای نشده است. ولی در گزارش های پیشین ارزیابی شده بود که دولت روسیه نیز خواستار خروج کامل نیروهای وابسته به رژیم ایران از سوریه است تا جلوی بحران های شدید منطقه ای را بگیرد و در محیط آرامتری بتواند حضور سیاسی و اقتصادی خود در کشورهای خاورمیانه را قوی تر سازد.

ژنرال گبی اشکنازی در آغاز مکالمه تلفنی خود با لاوروف، هفتاد و پنجمین سالروز پیروزی ارتش سرخ بر آلمان نازی در پایان جنگ جهانی دوم را شادباش گفت.

کارشناسان نظامی در اسرائیل می گویند که نیروی هوایی این کشور در سال های اخیر توانسته است از طریق حملات هوایی، از برپایی کارخانه های اسلحه سازی رژیم ایران در خاک سوریه جلوگیری کند و در جریان چندین حمله به فرودگاه نظامی تی فور در شمال غرب سوریه، کارگاه تولید موشک های نقطه زن نیز ویران گردیده است. همچنین در یک رشته حملات هوایی که به اسرائیل نسبت داده شده، انبارهای اسلحه و جنگ افزارهای ساخت ایران که به سوریه فرستاده شده بود منفجر گردیده و شماری از مزدوران سپاه پاسداران نیز کشته شده اند.

نفتالی بنت که در شش ماه گذشته وزیر دفاع اسرائیل بود، پیش از پایان دوران خدمت، گفته بود که در اثر این ضربات اسرائیل، و همچنین مشکلات اقتصادی رژیم و تحریم های آمریکایی، سپاه قدس در حال خروج از سوریه است. ولی کارشناسان دیگر، این ارزیابی را دقیق نمی دانند.