درشورای امنیت، آمریکا طرح کویت را برای ارسال نیرو در حمایت از حماس وتو کرد

ایالات متحده طرح دولت کویت در شورای امنیت را به هدف اعطای حمایت به عملیات خشونت بار حماس در نوار مرزی با اسرائیل خنثی کرد. ده کشور از این طرح جانبداری کردند که فرانسه یکی از آن ها بود. سه کشور نیز رای ممتنع دادند، ولی تلاش کویت با وتوی ایالات متحده، به ثمر نرسید.

کویت ادعا کرده بود که فلسطینیان در تظاهرات خود در خط مرزی با اسرائیل، مورد حمله قرار گرفته و قربانیان بسیاری داده اند. ولی خانم نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در پاسخ گفت که حماس با به راه انداختن خشونت ها موجب این خونریزی شد. خانم هیلی گفت که پیشنهاد متقابلی دارد و آن این که حماس به جرم ارتکاب به جنایات جنگی و به کشتن فرستادن زنان و کودکان و مردان، مورد نکوهش قرار گیرد.

گفتنی است که تظاهرات روزهای جمعه در چند هفته گذشته، از جانب حماس و جهاد اسلامی به این هدف برگزار شد که واکنش های اسرائیل در برابر خشونت فلسطینی موجب خونریزی شود و بتواند از آن بهره برداری تبلیغاتی کند.

این اعتشاشات با شعار “راه پیمایی بازگشت” برگزار شد و ادعای حماس آن بود که با گردآوردن یک میلیون نفر از مردم غزه، قصد دارد از جدار مرزی بگذرد و به سوی خاک اسرائیل گام بردارد و به اصطلاح “به خانه خود” بازگردد.

بی تردید هیچ کشوری اجازه چنین تعرضی را نخواهد داد و سربازان اسرائیلی راه دیگری نداشتند جز آن که با تدابیر نظامی، این نقشه را خنثی کنند.

در طرح کویت آمده بود که سازمان ملل یک نیروی صلح برپا سازد که از فلسطینی ها در برابر آنچه که “خشونت ارتش اسرائیل” نامیده شده، دفاع کند.

خانم نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، در سخنان خود در نشست شورای امنیت گفت: این اسرائیل نیست که می خواهد فلسطینیان را نابود کند، بلکه حماس است که در اساسنامه خود نوشته که اسرائیل باید محو گردد و این سرزمین به مسلمانان فلسطینی تعلق دارد.

خانم هیلی گفت که اگر حماس ده ها هزار نفر از مردمان را به مرز اسرائیلی نمی آورد و آنان را به خشونت دعوت نمی کرد و قصد تجاوز به خاک اسرائیل را نداشت، بی تردید خونی ریخته نمی شد و کسی جان خود را از دست نمی داد.

پیشنهاد کویت برای استقرار نیروی پاسدار سازمان ملل، در واقع زیر پوشش گرفتن ترور حماسی علیه اسرائیل است.

خانم هیلی در سخنانی گفت: فلسطینیان به نیرویی نیاز ندارند که از آن ها در برابر اسرائیل حمایت کند، بلکه نیرویی می خواهند که آن ها را در برابر حکومت تروریستی حماس محفوظ نگاه دارد.

در طرحی که ایالات متحده به شورای امنیت ارائه کرد، آمده بود که حماس را باید مسوول وقایع دانست و رفتار آن را محکوم کرد. ولی این طرح بدون هیچگونه موافق، رد شد.

علیرغم این استدلال های منطقی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، هیچ یک از ۱۴ کشور دیگر عضو شورای امنیت، به جانبداری از ایالات متحده رای نداد.

تهیه پیش نویسی که با وتوی ایالات متحده روبرو گردید، ساعت ها طول کشید و مشورت های طولانی به عمل آمد. در این پیش نویس، آن چه که “خشونت اسرائیل” توصیف گردیده بود محکوم شد، ولی به اعمال خشونت بار حماس و تیراندازی ها و پرتاب بطری آتش زا به سوی سربازان اسرائیلی، و بمب گذاری در کنار خط مرزی، به هدف کشتن سربازان اسرائیلی، اشاره ای نشده بود.

حماس می گوید که در ظرف هفت هفته تظاهرات خشونت بار علیه اسرائیل، بیش از صد کشته داشته است. حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین تائید کردند که بخشبزرگی از بودجه به راه اندازی این اغتشاشات، از جانب حکومت اسلامی ایران تامین شده بود.

سازمان های ترور فلسطینی که از بی فایده بودند ادامه این تظاهرات به خشم آمده بودند، هفته پیش نواحی پیرامونی غزه در خاک اسرائیل را هدف حملات خمپاره ای قرار دادند که با واکنش کوبنده نیروی هوایی اسرائیل روبرو شد و به زیربنای تروریستی در غزه آسیب جدی وارد آورد.

در شهر حیفا در شمال اسرائیل، ده ها نفر از اهالی به حمایت از آشوب های فلسطینی به تظاهرات نمایشی دست زدند. آن ها خواستار توقف عملیات دفاعی اسرائیل در برابر تظاهر کنندگان بودند. تظاهرکنندگان که شعارهایی به زبان انگلیسی در دست داشتند، و قصدشان مورد توجه قرار گرفتن در رسانه های بین المللی بود، از خواسته های حماس در نابودی اسرائیل و حملات موشکی و بمب گذاری های آن ها علیه اسرائیل، غافل ماندند.

حیفا که یک بندر بزرگ و دارای اقتصادی بسیار شکوفا می باشد، بزرگترین شهر مختلط اسرائیل است که دارای یک جمعیت بزرگ عربی می باشد.

این تظاهرات نمایشی در خیابان پائینی زیارتگاه مقدس بهائیان در حیفا برگزار شد که مردم اسرائیل آن جا را “باغ های ایرانی” می نامند.

3 دیدگاه‌

 1. کویت دیگه چرا؟ ! ! ! همون سپاه پاسدارانی که جاسوس در پوشش مسافر و کارگر و . . .میفرسته کویت تا خیابون هاش رو متر کنن، و ببینن در حرم سرا های مقامات کویتی و فرزندانشون، چند تا زن تردد میکنند، تا در فرصت مناسب اون مقامات رو به دام بندازن! دقیقا” همون سپاه پاسداران به تروریست هایی مثل حماس و امثالش، پول و امکانات میده، کویت دیگه چرا؟ ! ! !
  (من، رو در رو، با دو مامور ضد اطلاعات حرف زدم، اولین چیزی که از یک نیروی جدید میخوان، اظهار تنفر از کشورهایی مثل همین کویته!
  اینها خوردن خون کویتی ها و امثال کویت مثل عربستان و غیره، واسشون یک افتخار به حساب میاد، منتها همیشه از در سیاست وارد میشن و با پنبه سر طرف مقابل رو میبرند)

 2. کویت از کجا می خواد نیرو بفرسته؟ یه مشت عرب مفتخور و شکم گنده داره که به لطف نفت زنده هستند.اما فرانسه خیلی پر رو شده.یه تودهنی حسابی میخواد.

  • مثل ضداطلاعاتی های داخل ایران حرف میزنی!
   یه مشت عرب مفتخور و شکم گنده که به لطف نفت زنده هستند.
   فقط یک سوال؛
   کدوم کورش هستی؟
   ۱٫کورش کبیر
   ۲٫کورش کامنت گذار سپاه
   ۳٫کورش کامنت گذار وزارت اطلاعات
   ۴٫هیچکدام

Comments are closed.