درصد شرکت مردم در رای گیری امروز، بسیار پایین‌تر از گذشته است؛ مردم به مجلس آینده اعتمادی ندارند و رای نمی‌دهند

نه تنها بسیاری از مردم از پیش گفته بودند که انتخابات را تحریم می کنند، بلکه با انتشار خبر شیوع ویروس کرونا نیز شماری از مردم به هراس افتاده و حاضر نیستند در صف حوزه های رای گیری در انتظار بایستند

رای گیری در انتخابات پارلمانی ایران، ظاهرا قرار است با فرا رسیدن ساعات شب پایان گیرد. ولی طبق معمول همه انتخابات پیشین، این بار هم ادعا خواهند کرد که به علت استقبال گسترده مردم، حوزه های اخذ رای دو ساعت دیگر باز می ماند تا افراد بیشتری بتوانند رای خود را به صندوق بریزند. در گزارش های نخستین آمده است که درصد شرکت کنندگان در رای گیری، حتی از سال های پیش نیز به طور چشمگیری کمتر است.

نه تنها بسیاری از مردم از پیش گفته بودند که انتخابات را تحریم می کنند، بلکه با انتشار خبر شیوع ویروس کرونا نیز شماری از مردم به هراس افتاده و حاضر نیستند در صف حوزه های رای گیری در انتظار بایستند. همچنین رفت و آمد با وسائط نقلیه عمومی، امروز بسیار کمتر از روزهای پیش بود و در برخی از خیابان های تهران، راه بندان های همیشگی به چشم نمی خورد.

حکومت از مدت ها قبل پیش بینی می کرد که این بار، بسیار بیشتر از گذشته، مردم به شرکت در انتخابات اشتیاقی نشان ندهند و از این رو به تبلیغات گسترده ای دست زدند که حتی از بارهای قبل بسیار شدیدتر بود و همچنین به کارمندان و حقوق بگیران هشدار دادند که حتما باید در اخذ رای شرکت کنند.

ارزیابی می شود که حدود بیست درصد از دارندگان حق رای، حقوق بگیران حکومتی و یا افراد خانواده آن ها هستند که ناچار به رای دادن می شوند. ولی برای تشویق افراد دیگر نیز، امسال اعلام شد که از ثبت انگشت رای دهندگان خودداری می شود. ظاهرا به کارگیری این شیوه، به هدف آن بود که یک فرد نتواند دوبار رای دهد. ولی حذف آن امکان می دهد که یک تن با استفاده از اوراق هویت جعلی، چندین بار در حوزه انتخاباتی حاضر شوند.

طبق معمول همه سال، خامنه ای یکی از نخستین افرادی بود که رای خود را به صندوق انداخت. همچنین، سیاستمداران عمده رژیم در حوزه هایی که از پیش به دقت آراسته شده بود حاضر گردیدند.

بیشترین بخش از گزارش های تصویری که در ساعات پیش از ظهر از جریان انتخابات پخش شد، در فضاهای دربسته بود که کمی تعداد شرکت کنندگان، چندان به چشم نمی خورد. با این همه، صف های طولانی نیز در چند شعبه رای گیری نشان داده شد که معمولا اماکنی است که شمار زیادی از رای دهندگان فرمایشی در آن جا صف می کشند تا ظاهرا استقبال زیادی را نشان دهند.

رسانه های دولتی، در گزارش های امروز خود از “صف های طولانی” و آن چه که “حضور پرشور مردم” نامیدند، خبر دادند. ولی در برخی از پیام هایی که در شبکه های اجتماعی انتشار یافت، دیده می شود که اطراف حوزه های رای گیری به طور نسبی خالی است.

نتایج غیررسمی و موقت شمارش آراء از نیمه شب امشب به تدریج اعلام خواهد شد. ولی آگاهان ارزیابی می کنند که نتایج اعلام شده قابل اعتماد نخواهد بود و میزان شرکت مردم چند برابر اعلام خواهد گردید.

در برخی شبکه های اجتماعی، این تئوری مطرح گردیده که حکومت به طور عمد شیوع ویروس کرونا را دو روز پیش از رای گیری علنی کرد که بهانه ای برای توجیه درصد بسیار پایین رای دهندگان داشته باشد.

همچنین در روزهای اخیر از زبان برخی فرماندهان سپاه پاسداران و سیاستمداران حکومتی بارها شنیده شده که در رژیم های دموکراسی، معمولا میزان شرکت مردم در اخذ رای زیر پنجاه درصد است. باید گفت که در حکومت های دیکتاتوری چون رژیم اسلامی ایران، همیشه میزان شرکت مردم را بالای هفتاد درصد و حتی در حد هشتاد و نود درصد اعلام کرده اند.

روحانیون اعظم حکومت در تلاش های خود برای کشاندن مردم به پای صندوق رای، ادعا کرده اند که این امر یک وظیفه شرعی است که موجب تقویت اسلام و تقویت حکومت اسلامی می شود. حسن روحانی نیز ادعا کرده بود ه حضور در پای صندوق رای، نشان از دموکراسی دارد.

ولی در مجموع، آشنایان امور می گویند که مردم ایران هیچ امیدی به مجلس آینده ندارند، زیرا به طور یکدست، خدمتگزار رژیم خواهد بود و همه آنانی که در گذشته زبان به انتقادهای ملایم از عملکرد رژیم می گشودند، از ورود به مجلس آینده محروم گردیده اند.

یک دیدگاه

  1. مگر دیوانه عالم و انفس شده ایم که هم رای بدهیم وهم: یک روضه خوان دوره گرد شود حضرت آقادست راست خدا روی زمین ومفت خور بی کفایت وبی لیاقت ورهبر تمامی مسلمین جهان بواسطه خیانت و دروغگویی وحقه بازی سازمانهای مخوف مافیایی مذهبی ؟؟ حضرت آقا به ثروتهای طلایی ونجومی خودش بیفزاید؟ ۱۷۶مسافر بیگناه توسط دو موشک سپاه سرنگون ومورد هدف عمدی قراربگیرد وهیچکس هم نه استعفا بدهد ونه اعدام شود؟؟ حداقل ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر با شلیک گلوله به سرویا قلب درخیابانهای ایران ویران شده فقط به خاطرحظوردرخیابان ویا اعتراض مسالمت آمیز توسط سپاه وبسیج کشته وبه قتل برسند؟؟ هنوز جعبه سیاه که مطالبی ووقایعی بسیار سیاهتر داخش موجود میباشد وثبت رسمی شده به کشورهای ذینفع درسقوط عمدی هواپیمای اکراینی تحویل داده نشود واگر هم واگذارگردد با برق سه فازتمامی آی سی وکیت الکترونیکی آنرا نابود کرده وسوخته تحویل خواهند داد؟؟؟ هرروز شاهد شعارمرگ بر ..مرگ بر.. ازدرودیوار شهرها آویزان شده ودرمدارس واجتماعات تکرارمیشود وملایان هم جیب خودشان را ازریال که نخیربه آن اکتفا نمیکنند فقط وفقط دلارناب آمریکای عزیزرادمیپسندند وپرمیکنند؟؟؟ گردشگران کشورهای طراز اول را ربوده ویا اتهام جاسوس را رویشان میگذارند تا درمرحله بعدی با تقاضای میلیارد دلاریا پوند برایشان آزادی فراهم بکنند؟؟؟ ملت مگر کر وکورولال شده است که سواری دادن برملایان را ۴۱ سال دیگر تحمل نمایند؟؟ مگر…..؟؟؟ «رای-بی-رای یعنی نظام جمهوری اسلامی ایران باید به زباله دانی تاریخ بپیوندد»

Comments are closed.