درگیری نظامی حزب الله لبنان با ارتش اسرائیل پس از سه ساعت پایان گرفت، ولی آمادگی نظامی ادامه دارد

خمپاره هایی که حزب الله به سوی خاک اسرائیل شلیک کرد، آسیب جزیی وارد آورد، ولی تلفات یا زخمی به دنبال نداشت

 

درگیری جنگی بین حزب الله لبنان و ارتش اسرائیل پس از سه ساعت در خط مرزی بین دو کشور پایان گرفت و هنگام تنظیم این خبر (نیمه شب اسرائیل) آرامش حساسی در منطقه برقرار است و احتمال می رود که ادامه یابد و اسرائیل ناچار نشود واکنش شدیدتری نشان دهد.

از حدود چهار بعدازظهر امروز (یکشنبه) تبادل آتش ادامه داشت و اسرائیل اعلام کرد که آسیبی به سربازان وارد نیامده و زیان مالی نیز جزیی بوده است. حزب الله رسما مسؤولیت این عملیات را به عهده گرفت، و اعلام داشت که حمله خمپاره ای علیه تانک ها و خودروهای زرهی اسرائیل، به انتقام جویی نسبت به کشته شدن دو تن از چریک های وابسته به حزب الله در عملیات هوایی اخیر در سوریه بوده است.

حزب الله از پیش اعلام کرده بود که قصد جنگ با اسرائیل ندارد، ولی از این انتقام جویی صرفنظر نخواهد کرد و می خواهد دو سرباز اسرائیلی را بکشد.

حزب الله حمله خود را با شلیک خمپاره به سوی چند تانک و خودرو نظامی و همچنین یک موضع مرزی اسرائیل آغاز کرد و بیش از دو ساعت، به تناوب به آن ادامه داد. اسرائیل به این آتشباری در حد کنترل شده ای پاسخ گفت و همزمان پرنده های نظامی به پرواز در آمدند و مواضعی را که از آن جا حزب الله به سوی اسرائیل خمپاره شلیک می کردند هدف قرار دادند. حزب الله درباره خسارات و تلفاتی که به نیروهای آن وارد آمده، خبری منتشر نساخت، ولی اعلام کرد که به ارتش اسرائیل تلفات جانی و خسارت مالی وارد آورده است.

اسرائیل در برابر این ادعاهای حزب الله سکوت کرد و ساعات متمادی درباره تلفات احتمالی خبری منتشر نساخت و حتی رسانه ها نوشتند که یک هلیکوپتر نظامی اسرائیل در نزدیکی بیمارستانی به زمین نشست و دو سرباز با آمبولانس به داخل بیمارستان انتقال یافتند.

ولی با پایان یافتن تیراندازی ها، و پس از آن که حزب الله متقاعد شده بود انتقام خود را گرفته، و ادعا کرد که تلفات و خسارات اسرائیل سنگین بوده است، بنیامین نتانیاهو در رسانه های ظاهر شد و اعلام کرد که هیچ سرباز اسرائیلی آسیب ندیده است.

در مورد این تناقض بین ادعای حسن نصرالله و سخنان بنیامین نتانیاهو، ساعتی پیش فاش شد که اسرائیل به یک ترفند روانی دست زده و هلیکوپتر را به بیمارستان فرستاده و ظاهرا دو زخمی با آمبولانس از هلیکوپتر پیاده شده اند. ولی آن دو سرباز، دقایقی بد از در پشتی بیمارستان بیرون رفتند و به واحد نظامی خود بازگشتند. اسرائیل با این ترفند، ظاهرا حزب الله را متقاعد ساخت که به هدف خود رسیده و سربازان اسرائیل کشته یا زخمی شده اند و می تواند حملات خمپاره ای را متوقف سازد.

با این همه، تا هنگام انتشار این خبر، ارتش اسرائیل به آماده باش نظامی ادامه می دهد تا هرگونه توطئه جدید حزب الله را در صورت ازسرگرفتن تعرض نظامی خنثی کند.

رسانه های حکومت ایران و سازمان های ترور فلسطینی، از آن چه که “پیروزی درخشان حزب الله علیه دشمن صهیونیستی” نامیدند، ابراز خوشحالی کردند و پیام های تبریک برای حسن نصرالله فرستادند.

سپاهی علی شمخانی در مقام  دبیر شورای عالی امنیت ملی، آنچه را که “پیروزی درخشان حزب الله لبنان و نیروهای مقاومت” نامید شادباش گفت. حماس نیز تبریک مشابهی برای حزب الله فرستاد و تنها امیرنشین کوچک بحرین بود که با شهامت بسیار، حزب الله و ارباب آن، حکومت اسلامی ایران را مورد نکوهش قرار داد و آن ها را “جنگ افروز” خواندگ

علی شمخانی در پیام خود گفت: «اقدام تلافی جویانه حزب الله لبنان، در آغاز ایام سوگواری حضرت حسین، بار دیگر طنین غرور افرین شعار هیهات من الذله را جهانی کرد».

نصرالله ضمن آن که از پیروزی امروز خود سخن گفت، اعلام داشت که از این پس به سوی پهپادهای نظامی اسرائیل نیز که برای اجرای عملیات اطلاعاتی و یا هر منظور دیگر بر فراز لبنان پرواز کنند آتش خواهد گشود و تلاش خواهد کرد آن ها را سرنگون کند.

کارشناسان نظامی می گویند که در مجموع، عملیات امروز برای حزب الله یک شکست بود، زیرا به هدف خود که همانا کشتن سربازان اسرائیلی بود، دست نیافت. شکست دوم آن بود که گروه تروریستی حماس انتظارات حزب الله را به جای نیاورد و هنگام آغاز درگیری جنگی، به عملیات تعرضی مشابه علیه خاک اسرائیل دست نزد.

با این همه، ارتش اسرائیل آماده باش خود را همچنان حفظ می کند و بعید نمی داند که حزب الله در روزهای آینده به تعرض تازه ای دست بزند، به این امید که بتواند اسرائیل را غافلگیر سازد.

ارتش اسرائیل از هفته پیش که نصرالله سخنرانی تهدیدآمیز خود را بیان کرد، به حال آماده باش در آمده بود.

سرباز اسائیلی که ظاهرا زخمی شده به بیمارستان انتقال می یابد و دقایقی بعد، از در پشتی، بیمارستان را ترک می گوید

 

2 دیدگاه‌

  1. اسراییل باید از این فرصت استفاده میکرد و انبارهای موشکهای حزب الشیاطین رو هدف می‌گرفت تا اونها عملا خلع سلاح بشن.امیدواریم با هوشیاری نظامیان اسراییل شر این آخوند نصرالله کنده بشه و دل مردم ایران شاد بشه

  2. تا زمانی که رژیم ددمنش اشغالگر تروریستی در ایران سرنگون نشود ، بحران و تروریسم در خاورمیانه ادامه خواهد یافت ! تنها راه صلح و آرامش در منطقه پایان حیات ج.ا. است!

Comments are closed.