درگیری نظامی نیروهای غربی در فرودگاه کابل؛ یک سرباز افغان کشته شد

ارتش آلمان اعلام کرد که امروز دوشنبه، در فرودگاه کابل هنگامی که نیروهای امنیتی افغان با افراد مسلح ناشناس درگیر شدند، سربازان آمریکایی و آلمانی یک سرباز افعان را کشتند.

شبکه سی ان ان گفت: «درگیری زمانی آغاز شد که یک تک تیرانداز در خارج از فرودگاه به سمت نگهبانان افغان که پیش‌تر سربازان ارتش بوده‌اند و اکنون در حال کمک به نیروهای آمریکایی هستند، در نزدیکی دروازه شمالی فرودگاه، شلیک کرد».

اما نیروهای آمریکایی در واکنش به این اقدام، به سربازان افغان شلیک کرده‌اند.

ارتش آلمان گفت که نیروهای آمریکایی و آلمانی در این درگیری شرکت داشتند. گفته می شود که سه نگهبان افغان نیز زخمی شده و در یک بیمارستان صحرایی در فرودگاه تحت درمان قرار دارند.

دو مقام ناتو در فرودگاه گفتند که پس از این درگیری، وضعیت تحت کنترل است.

هزاران افغان و خارجی، روزهاست که در این فرودگاه تجمع کرده‌اند و امیدوارند پس از تصرف کابل توسط تروریست‌های طالبان،از افغانستان خارج شوند.

در جریان هرج و مرج در فرودگاه، تا کنون بیست تن کشته شده‌اند که بیشتر آنها در تیراندازی‌ها و یا زیر دست و پا کشته شده‌اند. تروریست‌های طالبان، افراد خود را در خارج از فرودگاه مستقر کرده‌اند.

قرار است عملیات تخلیه نیروهای آمریکایی از افغانستان، تا ۳۱ اوت به پایان برسد، اما جو بایدن گفته است که ممکن است این مهلت تمدید شود.

بایدن، دیروز یکشنبه، گفت که وضعیت امنیتی در افغانستان به سرعت در حال تغییر است و همچنان خطرناک می‌باشد.

بایدن در یک جلسه توجیهی در کاخ سفید گفت: «بگذارید صریح بگویم، تخلیه هزاران نفر از کابل سخت و دردناک خواهد بود و مهم نیست که از چه زمانی آغاز شده است».

بایدن گفت که به وزارت خارجه دستور داده است تا با آمریکایی های گرفتار شده در کابل، تماس بگیرد.

یک مقام دفاعی بریتانیا گفت: «بوریس جانسون، نخست وزیر، این هفته بایدن را به تمدید مهلت تخلیه از افغانستان ترغیب می‌کند، اما حتی در صورت موافقت بایدن، غرب به تایید طالبان نیز نیاز دارد».

نحوه خروج آمریکا از افغانستان و حوادثی که در چند روز اخیر در فرودگاه کابل پیش آمد، انتقادات فراوانی را از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، متوجه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا از بایدن خواست که به خاطر اوضاع افغانستان، با شرمندگی استعفا دهد.

شمار زیادی از افغان‌های وحشت زده از بازگشت طالبان به قدرت، در فرودگاه کابل تجمع کرده‌اند و به دنبال شانسی برای خروج از افغانستان هستند.

ایالات متحده روز یکشنبه از شش شرکت هواپیمایی تجاری برای انتقال افراد پس از تخلیه آنها از افغانستان کمک گرفت. بایدن گفت که بیش از دوازده کشور در چهار قاره، به افرادی که از افغانستان فرار کرده‌اند، کمک می کنند.

سخنگوی سازمان ملل گفت که یک پرواز این سازمان، دیروز یکشنبه، ۱۲۰ تن را از کابل به قزاقستان منتقل کرد. این مسافران، شامل پرسنل سازمان ملل و اعضای سازمان‌های غیردولتی بودند که با سازمان ملل متحد در افغانستان همکاری می‌کردند. این دومین پرواز از این نوع در یک هفته گذشته است.