درگیری گروه های ترور در غزه با اسرائیل ادامه دارد و بیش از دویست موشک بسوی اسرائیل شلیک شده است

حملات موشکی از نوار غزه به سوی خاک اسرائیل به هدف کشتن شهروندان، در ساعات پیش از ظهر امروز (سه شنبه) همچنان ادامه داشت که در اسرائیل موجب وارد آمدن آسیب جانی و زیان مالی نیز گردید و آن هنگامی بود که یک موشک از پنجره ساختمانی وارد یک آپارتمان گردید و منفجر شد. با آن که ساکنان ساختمان از پلکان ساختمان به صورت پناهگاه استفاده کرده بودند، اصابت موشک شش نفر را زخمی کرد که جراحات یکی از آن ها عمیق گزارش شده است. شب گذشته نیز یک موشک دیگر به خانه ای در یکی از آبادی های کشاورزی پیرامونی غزه اصابت کرد ولی آیب جانی به دنبال نداشت.

اسرائیل از ساعات بعد از ظهر دیروز که هفت موشک از غزه به سوی حومه اورشلیم پرتاب گردید، حملات هوایی علیه مواضع نظامی در غزه را آغاز کرد که تا امروز نیز ادامه داشت.

در آماری که پیش از ظهر امروز انتشار یافت آ»ده است که از شش بعدازظهر روز گذشته تا پیش از ظهر امروز، بیش از دویست موشک و خمپاره از داخل نوار غزه، به هدف آسیب رساندن به جان مردم اسرائیل شلیک شده که نود درصد آن ها توسط سامانه ضد موشکی گنبد آهنین در هوا شکار شده و تنها در دو سه مورد، موشک ها به نواحی مسکونی اسرائیل اصابت کرده است.

سازمان های ترور فلسطینی ادعا می کنند که در جریان واکنش های هوایی اسرائیل بیست تن غیرنظامی کشته شده اند که چهار نفر از آن ها کودک بوده اند. اسرائیل این ادعا را نادرست می داند و تاکید می کند که تنها به مواضع نظامی گروه های ترور حمله برده و هیچ نقطه غیرنظامی را بمباران نکرده است.

این احتمال مطرح می باشد که اگر آمار انتشار یافته توسط حماس واقعی باشد، این تلفات بر اثر سقوط شماری از موشک های پرتاب شده، در داخل خود غزه بوده است.

حماس به فیلمبرداران و خبرنگاران اجازه نزدیک شدن به اماکن بمباران شده را نمی دهد و آن ها را تشویق می کند به فیلمبرداری از بیمارستان ها و اماکن درمانی بسنده کنند و تصاویر کشته شدگان را به جهان بفرستند تا خود را مظلوم و اسرائیل را ظالم نشان دهند.

این شیوه تبلیغاتی، در موارد دیگر درگیری نظامی گروه های ترور با اسرائیل مورد استفاده بوده است که یک تصویر واقعی ارائه نمی دهد.

شلیک موشک از غزه به سوی اورشلیم، یک اقدام تحریک آمیز به شدت خطرناک از جانب سازمان تروریستی حماس است. این احتمال ضعیف وجود داشت که یکی یا چند موشک به خطا برود و به صحن مسجدالاقصی اصابت کند و موجب کشتار فلسطینی ها نیز بشود.

محل سقوط یکی از موشک هایی که شامگاه روز گذشته به سوی اورشلیم شلیک شد، با یک شهرک عرب نشین اسرائیلی، تنها یک کیلومتر فاصله داشت.

علت ظاهری این حملات موشکی آن است که نیروهای اسرائیلی در روزهای گذشته وارد صحن مساجد عمر و الاقصی شده اند تا مسلمانان را متفرق سازند.

ولی حماس و حتی نهادهای بین المللی و برخی کشورهای عرب و اسلامی، این واقعیت را نادیده می گیرند که صحن مسجد الاقصی، به یک میدان تظاهرات سیاسی و اغتشاشات مبدل گردیده و خود فلسطینی ها هستند که تقدس این مکان را نقض کرده اند و از آن جا به سوی عابران یهودی سنگ پرانی می کنند.

شدیدترین واکنش از جانب عربستان سعودی شنیده شد که اسرائیل را به هتک حرمت از مسجد الاقصی متهم ساخت و این در حالی که خود گروه های ترور فلسطینی بودند که آن جا را به سنگر تعرض و اغتشاش علیه اسرائیل مبدل ساختند.

در آخرین گزارش ها آمده است که حماس به مصر و دیگر کشورهایی که برای میانجیگری تلاش می کنند و می کوشند اوضاع آرام گردد، گفته است: تا هنگامی که اسرائیل به طور کامل از اماکن مقدس اسلامی بیرون نبرده و نیروهای پلیس اسرائیل تعهد نکنند که وارد الاقصی نخواهند شد، به حملات موشکی ادامه خواهد داد.

ارتش اسرائیل و دولت این کشور هنوز می کوشند با شکیبایی و خویشتن داری، از وخیم تر شدن وضع جلوگیری کنند. ولی مسلم آن است که هیچ کشوری تعرض به جان شهروندان خود را تحمل نخواهد کرد – و این در حالی که رژیم ایران و ترکیه هستند که اسرائیل را به “جنایت” علیه فلسطینیان متهم می سازند.

در بمباران های شبانه روز اخیر در غزه، ارتش اسرائیل مواضع نظامی، قرارگاه ها، انبارهای اسلحه و همچنین تاسیسات حفر تونل های زیرزمینی را هدف قرار داده که هیچ یک از آنها جنبه غیر نظامی ندارد.

در شهرها و شهرک های عرب نشین اسرائیل نیز دیشب و امروز اوضاع نا آرام بود. در این نقاط گروه های ده نفر تا صد نفره از اعراب شهروند اسرائیلی گرد آمده و به شعار دادن و سنگ پرانی پرداختند و با پلیس درگیر شدند. همین اقدامات اعتراضی در برخی نواحی اعراب بیابان نشین در جنوب اسرائیل رخ داد.

در یکی از این تظاهرات، اعراب بانویی را که با اتومبیل از نزدیکی آن ها می گذشت از اتومبیل بیرون آورند و خودروی او را به آتش کشیدند. در مورد دیگر، راننده اسرائیلی را هدف سنگ پرانی شدید قرار دادند و او که زخمی شده بود، به یک درخت اصابت کرد و متوقف شد و یکی از معترضین فلسطینی نیز زخمی گردید.

واکنش دولت امارات عربی متحده نسبت به این رویدادها، از عربستان و برخی کشورهای اسلامی آرام تر بود. وزارت خارجه امارات از هر دو طرف خواست که از عملیات خشونت بار علیه یکدیگر دست بردارند.

شکار موشک‌های حماس با سیستم گنبد آهنین