دریادار سیاری از تبعیض و زورگویی سپاه علیه ارتش سخن گفته بود؛ حذف آن از ایرنا جنجال برانگیز شد

سخنان افشاگرانه دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش درباره تبعیض های موجود در مورد عملکرد ارتش، که به گفته وی  به دستور  فرماندهان سپاه پاسداران صورت می گیرد، در شبکه های اجتماعی جنجال زادی برانگیخته و همچنان مورد بحث رسانه های همگانی  قرار دارد – گرچه، خبرگزاری ایرنا، ساعتی پس از انتشار سخنان سیاری، آن را از وبسایت خود حذف کرد.

چند هفته پس از کشته‌شدن دست‌کم ۱۹ تن از پرسنل نیروی دریایی بر اثر آنچه شلیک اشتباهی ناو جماران به ناوچه کنارک عنوان شد، خبرگزاری دولتی ایرنا مصاحبه ای با حبیب‌الله سیاری انجام داد که وی در آن از تبعیض های موجود نسبت به ارتش، و امکانات و اقدامات تبلیغاتی سپاه پاسداران و بسیج انتقاد کرده  بود. سیاری گفته بود که اینگونه رفتارها خلاف اصول نظامی است.اما ساعاتی بعد بدون هیچ توضیحی این گزارش تصویری از سایت خبری ایرنا حذف شد و فقط بخش بسیار کوتاهی از آن قابل دسترسی است.

مصاحبه دریادار سیاری با خبرگزاری ایرنا به دستور خشم پاسدار باقری و عصبانیت محسن رضایی حذف گردید

حبیب‌الله سیاری در بخشی از این مصاحبه،  گفت که «اصلا به صلاح نیروهای مسلح نیست که وارد فعالیت اقتصادی شوند و ارتش تلاش کرده مطابق سیاست‌های ابلاغی وارد فعالین اقتصادی نشود همان طور که ما در سیاست هم دخالت نمی‌کنیم».

معاون هماهنگ کننده ارتش تاکید کرد: ارتش نباید در سیاست دخالت کند، این بدان معنا نیست که  ما سیاست را خوب نمی‌فهمیم. نه این‌طور نیست، ما سیاست را خیلی خوب می‌فهمیم، خوب تحلیل می‌کنیم، خوب متوجه می‌شویم اما وارد سیاست نمی‌شویم، چون سیاست‌زدگی برای نیروهای مسلح آسیب است».

دریادار سیاری  درباره وجود دو نهاد موازی نظامی در ایران، گفت ما نمی‌گوییم دو نهاد موازی، هر یک “ارتش و سپاه پاسداران” در چارچوب خودش کار کند و اگر هرکسی به شرح وظایف خود بپردازد، موازی کاری پیش‌ نمی‌آید.

سیاری در ادامه گفته است که ارتش در هشت سال جنگ ۱۰ هزار کشتی را برای صادرات نفت از جزیره خارک اسکورت کرد  تا اقتصاد این کشور سالم باشد.

او افزود:  با این همه امروز به ما می‌گویند که در فلان عملیات عکس‌تان کو، تصویرتان کو، هنوز هم کسی حق ندارد با دوربین فیلمبرداری توی پست فرماندهی ما برود. این آموزش ارتش است و حتما منافعی دارد اما شما نگاه کنید توی سپاه پاسداران و بسیج هر گروهی یک فیلمبردار همراهش هست.

معاون هماهنگ کننده ارتش گفت:  از نظر ما مستندسازی برای اینکه آیندگان آن را مورد استفاده قرار دهد خیلی خوب است اما هنوز هم اعتقاد نداریم که هر حرکتی ارتش انجام می‌دهد، باید رسانه‌ای کند، مگر در ارتش‌های دنیا هر حرکتی انجام می‌دهند رسانه‌ای می‌کنند.

حبیب‌الله سیاری با انتقاد از اقدامات تبلیغاتی گسترده سپاه پاسداران، گفت که «ما باید کارمان را انجام دهیم، دلیلی نداریم که هر حرکتی انجام می‌دهیم رسانه‌ای کنیم، مگر ما شرکت تولید یخچالیم، مگر ما شرکت ساختمانی هستیم، مگر کا شرکت تولید دوربین هستیم».

او گفت که «لازم نیست که من هر روز بگویم که ببینید من چقدر کار می‌کنم، ببینید من چی ساختم، ببینید من چطور زیر دریا می‌روم. اینها را دشمن مورد استفاده قرار می‌دهد».

سیاری افزود:  فرصتی که به ارتش در رسانه‌ها اختصاص پیدا می‌کند قابل مقایسه با نیروهای دیگر نیست.

در ادامه این گزارش خبرنگار خبرگزاری ایرنا به نگاه محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران، و تلاش او برای بازنمایی تصویری ضعیف از ارتش اشاره کرد، حبیب الله سیاری در پاسخ گفت: «شاید یکی از دلایل این نگاه این است که ما زیاد وارد تبلیغات نشدیم و شاید یک سری عوامل بوده‌ا‌ند که هنوز با ارتش زاویه دارند که هنوز هم اینها را می‌بینیم و هنوز هستند».

او همچنین گفت که در تمام دوره جنگ این ارتش بود که فعال بود و نیروی تخصصی داشت اما اکنون «فیلم می‌سازند که یک سید و یک حاجی با یک تیربار یک لشکر را ظرف بیست و چهارساعت از بین می‌برند، خب اگر این‌طور است ۱۲ لشکر عراق را در دوازده روز از بین می‌بردند هشت سال جنگ برای چه بود».