در آخرین همایش وزیران خارجه کشورهای عرب که به منظوربررسی برنامه صلح پرزیدنت ترامپ برپا شده بود اختلاف نظرهای اساسی  بروز کرده است

روزنامه العربی الجدید نوشت که در جریان این همایش برخی کشورهای عربی دولت مصر را متهم ساختن که حاضر شده است بخشی از  صحرای سینا را برای اسکان فلسطینیان اختصاص دهد و این امر با منافع عربی تضاد دارد

منابع خبری عربی می گوید که در آخرین همایش وزیران خارجه کشورهای عرب که به منظور بحث و بررسی برنامه صلح پرزیدنت ترامپ برپا شده بود اختلاف نظرهای اساسی  بروز کرده است.

روزنامه العربی الجدید نوشت که در جریان این همایش برخی کشورهای عربی دولت مصر را متهم ساختن که حاضر شده است بخشی از  صحرای سینا را برای اسکان فلسطینیان اختصاص دهد و این امر با منافع عربی تضاد دارد.

دولت مصر این گزارش ها را بی اساس خوانده و اعلام داشته است که قصد ندارد فلسطینیان را در صحرای سینا اسکان دهد .منابع خبری  عربی ادعا می کنند که رئیس سرویس امنیت خارجی مصر عباس کامل با نمایندگان ارشد آمریکایی که مامور تدوین طرح صلح فلسطینی اسرائیلی  میباشند دیدار طولانی داشته است.

سخن از ملاقات است که بین این  مقام مصری با حقوقدان جیسون گرینبلات فرستاده صلح پرزیدنت ترامپ به خاورمیانه و  جرد کوشنر مشاوره امور بین المللی ترامپ که داماداو می باشد و مسئول تدوین طرح صلح فلسطینی اسرائیل شده است انجام گرفت.

منابع عربی در ضمن می‌گویند که در طرح صلح ایالات متحده غزه به عنوان مرکز دولت مستقل فلسطینی مورد اشاره قرار نگرفته است.

همین منابع می گویند که در  مرحله کنونی فقط امیرنشین های حوزه خلیج فارس هستند که از طرح صلح ایالات متحده جانبداری می کنند.  همین منابع عربی می‌نویسند که دولت عربستان سعودی نیز عقیده خود را تغییر داده و در حالی که در گذشته از این طرح   صلح طرفداری می کردند اکنون با آن مخالفت ورزیده و دولت اردن را نیز متقاعد ساخته اند که با آن مخالفت کند.

همچنین اعلام شد که محمود عباس در دیداری که با وزیران خارجه کشورهای عرب داشته  قاطعانه از آنها خواستار شده است که طرح صلح پرزیدنت ترامپ را رد کنند.

رسانه های  مصری نوشتند که محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی هم اکنون در قاهره به سر می برد و قرار است که با پرزیدنت  عبدالفتاح السیسی دیدار داشته و در مورد طرح صلح آمریکایی با وی گفتگو کند .

رسانه‌های خبری حکومت اسلامی ایران نیز گزارش کردند که در جریان همایشی که از نمایندگان گروه‌های تروریستی مختلف در رملا برپا شده بود قاطعانه مخالفت خود را با طرح صلح یالات متحده بیان داشتند.

مقامات  آمریکایی به اعراب توصیه کردند که شتاب نکنند و در انتظار انتشار متن کامل وموثق طرح صلح آمریکایی باشند و تنها پس از بررسی‌های لازم موضع خود را نسبت به آن اعلام دارند ایالات متحده می گوید که در این طرح سال از هر دو طرف فلسطینی و اسرائیلی خواسته شده است که گذشت هایی نسبت به یکدیگر بکنند.

ولی سفیر پیشین فرانسه در ایالات متحده ادعا می کند که در تماسهایی با جرد کوشنر و جیسون  گرینبلات داشته مشاهده کرده است که طرح صلح تدوین شده آمریکایی در درجه نخست حاوی مطالبی در دفاع از آرمان ها و  مصالح دولت اسرائیل بوده است.