در آستانه آغاز دور دوم تحریم های ایران بسیاری از شرکت‌های چند اروپایی عملا فعالیت خود را در ایران متوقف کردند

در آستانه آغاز دور دوم تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت ایران و نظام مالی این کشور بسیاری از شرکت‌های چند ملیتی اروپایی عملا فعالیت خود را در ایران متوقف کردند.

شماری از صنایع خودروسازی اولین شرکت‌های چند ملیتی بودند که به فعالیت خود در ایران خاتمه دادند.

از جمله شرکت‌ها در آلمان که قرار بود با همکاری خودروسازی های ایرانی در ایران کامیون مونتاژ کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه شرکت پی اس آ که پشت  پژو و سیتروئن و اپل است در ماه ژوئن اعلام کرد که فعالیت‌هایش در ایران را به حالت تعلیق در می آورد.

رنو گفته است که قصد دارد فعالیت هایش را در ایران ادامه دهد اما آماده است تا مقیاس فعالیت‌هایش را در صورت لزوم به میزان بسیار زیادی کاهش دهد.

شرکت های هواپیماسازی هم از بازگشت تحریم ها آسیب دیدند از جمله شرکت هواپیماسازی ایرباس که قرارداد فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری را با ایران امضا کرده بود و در انتظار قرارداد های بیشتری بود.

همچنین درصد بالایی از فروش هواپیماهای ایرباس را تشکیل نمی‌دهند در بخش انرژی هم شرکت توتال از یک پروژه عظیم گاز طبیعی خارج میشود و شرکت ایتالیایی آن هم از قرارداد خرید ۲ میلیون بشکه نفت از ایران را تمدید نمی‌کند.

شرکت آلمانی زیمنس نیز اعلام کرده که تحریم های بین المللی آمریکا علیه جمهوری اسلامی را رعایت خواهد کرد.

در بخش حمل و نقل ایتالیا خسارت بالایی در این بخش خواهد دید به گزارش خبرگزاری فرانسه اپراتور ملی حمل و نقل ریلی ایتالیا برای ساخت ساخت خط پرسرعت راه آهن بین اراک و قم توافقی در سال ۲۰۱۷ امضا کرده بود که چند شرکت دیگر ایجاد یا ای از جمله یک شرکت کشتی سازی با ایران توافق های امضا کرده بودند که حالا در معرض فروپاشی قرار دارد یا بزرگترین شریک تجاری ایران در سال ۲۰۱۷ بود به طوری که صادراتش به ایران با ۱۲ و نیم درصد افزایش به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو رسیده بود.

بریتیش ایرویز پروازهای خود به ایران را در ماه سپتامبر گذشته توقف کردند لوفتانزا آلمان شرکت هواپیمایی اتریش و ایتالیا هم فعلا پروازهای خود به ایران را ادامه می‌دهند.